Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Statek powietrzny studentów Politechniki doceniony w Genewie (ZDJĘCIA)

AW
- Chcemy, by statek powietrzny, nad którymi pracujemy, pomógł ludziom bezpiecznie i szybko poruszać się między miastami - opowiada Zbigniew Czyż, doktorant z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. Pojazd, nad którym młody naukowiec od ponad dwóch lat pracuje z dr. Konradem Pietrykowskim pod kierunkiem prof. Mirosława Wendekera, zdobył właśnie złoty medal i nagrodę specjalną Irańskiego Stowarzyszenia Promocji Wynalazków podczas 44. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.

Tym, co wyróżnia lubelski statek nowej generacji, jest zastosowanie podwójnego układu napędowego, który zwiększa bezpieczeństwo i umożliwia trzy techniki lądowania. Na razie powstał model w skali 1:8.

Są już firmy zainteresowane tym pomysłem. - Jednak, jak to zwykle bywa, sprawa rozbija się o pieniądze. Złożyliśmy wniosek o fundusze krajowe i unijne. Z chwilą, gdy je uzyskamy, to na pewno prace komercjonalizacyjne ruszą z kopyta - nie ma wątpliwości prof. Mirosław Wendeker. - Komercjonalizacja składa się z dziewięciu kroków. Pierwszym jest pomysł, a ostatnim wprowadzenie do przemysłu. Jak na razie jesteśmy na trzecim etapie, czyli na etapie modelu - podkreśla profesor.

Po zdobyciu pieniędzy naukowcy chcą stworzyć demonstrator i prototyp statku.

Szansa dla medycyny

Z Genewy z nagrodą wrócili także Michał Kwiatkowski i Piotr Terebun - doktoranci z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Srebrny medal i wyróżnienie Krajowej Rady ds. Badań Naukowych Tajlandii zdobyli za prezentowany na wystawie reaktor plazmowy. Nad projektem pod kierownictwem prof. Joanny Pawłat pracował także dr inż. Jarosław Diatczyk.

Jak zapewniają wynalazcy, urządzenie jest łatwe do transportu, bezpieczne oraz proste w obsłudze. W przyszłości może być wykorzystywane w medycynie czy stomatologii, m.in. do leczenia trudno gojących się ran, w dermatologii i medycynie estetycznej czy usuwaniu bakterii z powierzchni biologicznych i sprzętu medycznego.

ZOBACZ TAKŻE:

Dialekty Lubelszczyzny. Typowo lubelskie słówka. Znasz je?
Egzamin gimnazjalny 2016. Najlepsze memy na poprawę nastroju
Ambasador Województwa Lubelskiego. Kto otrzymał tytuł? (ZDJĘCIA, WIDEO)
Food trucki w Lublinie. Burgery, frytki i burrito pod Felicity
Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych w Chatce Żaka (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto