(© Łukasz Kaczanowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dwa projekty dotyczące modernizacji stadionu żużlowego w Lublinie znalazły się na liście projektów zgłoszonych do tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Jeżeli pomysł znajdzie się w grupie projektów zatwierdzonych pod głosowanie i uzyska poparcie mieszkańców, wówczas czeka nas największa modernizacja stadionu od czasów jego wybudowania. Byłby to koniec koncepcji stadionu piłkarsko-żużlowego.

- Zależy nam na skróceniu toru i zmianie jego geometrii, podniesieniu pochylenia łuków – mówi Jakub Kępa, dyrektor sportowy w Speed Car Motorze Lublin i autor projektu. – Obecny tor nie sprzyja walce. Jest długi, wąski, o trochę kanciastych łukach i często żużlowcy jak wystartują, tak dojeżdżają do mety – dodaje.

Lubelski owal należy do jednego z najdłuższych w kraju. Jego obecna długość wynosi 389 metrów. Po przebudowie długość toru zmniejszyłaby się do ok. 330 metrów. Skrócenie toru nastąpiłoby od strony stadionu lekkoatletycznego, a to z kolei umożliwi budowę w przyszłości dodatkowej trybuny. – Nawet jeśli nie stanie się to od razu, to jesteśmy w stanie wtedy zamontować w tym miejscy trybuny tymczasowe i zwiększyć pojemność stadionu – zauważa Kępa.

Tegoroczne mecze przy Al. Zygmuntowskich potwierdzają duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na żużel w Lublinie. Chociaż Speed Car Motor jeździ w drugiej lidze, to na meczu ze Startem Gniezno trybuny zapełniły się niemal w całości. Na pozostałych spotkaniach frekwencja również była wysoka i pod tym względem Lublin może już teraz konkurować z klubami z Ekstraligi.

- Jeśli myślimy o ekstralidze w przyszłości, to musimy mieć stadion o pojemności minimum 12 tysięcy. Przybywa nowych kibiców i spodziewamy się, że już po awansie do pierwszej ligi na naszych meczach regularnie będzie komplet publiczności. Modernizacja stadionu jest też niezbędna jeśli chcemy w Lublinie organizować duże imprezy rangi międzynarodowej – twierdzi Kępa.

Stadion dla sportów motorowych
Skrócenie toru i zmiana jego geometrii, to nie jedyne zaplanowane prace. - Konieczna jest wymiana nawierzchni na granit. Obecna, chociaż kilka razy dosypywana, uniemożliwia właściwe przygotowanie toru. Nie ma już praktycznie materiału – mówi Kępa.

Wymiana nawierzchni także wiąże się z dużymi kosztami. Konieczny jest bowiem zakup 4 tysięcy ton granitu i przewiezienie materiału ze Strzelina (1000 km w obie strony). Natomiast obecna nawierzchnia zostałaby wykorzystana na mini torze.

– Zrobiliśmy także badania geotechniczne i pracujemy obecnie nad konstrukcją podbudowy toru. Chcemy zastosować nowatorskie rozwiązanie nawadniania toru od wewnątrz. Pozwoli to na utrzymanie nawierzchni w lepszym stanie. Jesteśmy w trakcie wyceny takiego rozwiązania – dodaje autor projektu.

Chcemy zastosować nowatorskie rozwiązanie nawadniania toru od wewnątrz


Konsekwencją skrócenia toru będzie likwidacja boiska piłkarskiego. – Uważam, że przy Zygmuntowskich powinno powstać centrum sportów motorowych. Chcemy w przyszłości uniknąć konfliktów, bo na stadionie gra liga juniorów, albo futbol amerykański. Tak naprawdę jest to nasz warunek, jeśli mamy w dalszym ciągu działać w lubelskim żużlu – twierdzi Jakub Kępa.

O centrum sportów motorowych mówi się od kilku lat. Wielokrotnie padały obietnice, że stadion zostanie przekazany sportom motorowym. Projekt ostatecznie nie został zrealizowany, ponieważ miasto nie było w stanie sfinansować modernizacji, a także nie znalazł się inwestor, który wyłożyłby część środków, co pozwoliłoby starać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskich.

Według autorów projektu wewnątrz toru żużlowego powstałby drugi, do mini żużla. – Taki tor pozwoli rozpocząć treningi dużo młodszej młodzieży, niż obecnie. Chcemy skupić się na mini torze i ściągnąć do szkółki młodszych adeptów. Nie wyobrażam sobie, żeby ten pomysł nie został zrealizowany – uważa Kępa.

Za kilka dni poznamy listę zatwierdzonych projektów. Głosowanie rozpocznie się 25 września.ZOBACZ TEŻ:
Lodziarnia Bosko ponownie najlepsza w województwie lubelskimMieszkańcy obchodzili rocznicę cudu lubelskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]Gdy jedziesz na wakacje za granicą zabierz kartę EKUZFestiwal disco polo w Lublinie. Sprzedano siedem tysięcy biletów [ZDJĘCIA]

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!