Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina Marii Skłodowskiej-Curie gości w UMCS

Leszek Mikrut
W poniedziałek (13 listopada) o godz. 11.00 w Auli Instytutu Informatyki UMCS (ul. Akademicka 9) odbędzie się otwarte spotkanie członków rodziny Marii Skłodowskiej-Curie ze społecznością akademicką UMCS. W Lublinie goszczą wnuki Marii Curie: prof. Hélène Langevin-Joliot i prof. Pierre Joliot wraz z małżonką. W internecie można będzie zobaczyć relację na żywo z tego wydarzenia na stronie www.umcs.pl. Uczelnia zapewnia streaming, który przygotują TV UMCS i ACK "Chatka Żaka".

Tymczasem przypominamy, że otwartą pod koniec września br. w czarnym foyer Akademickiego Centrum Kultury ”Chatka Żaka” UMCS (ul. Radziszewskiego 16) wystawę pt. „Maria Curie-Skłodowska 1867-1934. W 150. rocznicę urodzin Patronki Uniwersytetu” można zwiedzać jeszcze do 31 grudnia.

Zorganizowana przez Muzeum UMCS w ramach obchodów jubileuszu patronki uczelni wystawa składa się z trzech elementów: • instalacja muzealna „Promenada czasu” – czyli dziewięć stanowisk przedstawiających fotografie postaci w ich naturalnej wielkości, ustawione na tle zdjęć architektury lub krajobrazu o formacie 200 x 200 cm. Fotografie tła są adekwatne do wizerunku Noblistki w różnych okresach życia. Zaprezentowana jest m.in. aranżacja pracowni fizyczno-chemicznej; • kalendarium - wybór kilkudziesięciu dat ważnych dla poznania życia i dokonań naukowych bohaterki wystawy; • gabloty - zaprezentowane tam są oryginalne artefakty, jako świadectwa pamięci oraz kopie dokumentów pisanych przez patronkę UMCS.

- Ekspozycja ma na celu przybliżenie sylwetki wielkiej uczonej, kładąc wyraźny nacisk na jej osiągnięcia naukowe - tłumaczy rzecznik uczelni Aneta Adamska. - Przygotowana instalacja „Promenada czasu” ma działać na wyobraźnię widza, dawać wrażenie obcowania z bohaterką wystawy. Spacer po „Promenadzie” to przemieszczanie się w czasie, poznawanie, a nawet zaprzyjaźnianie się z Marią Curie-Skłodowską. Instalacja muzealna pozbawiona jest wszelkiego komentarza, poza wskazaniem daty i miejsca - zwiedzający poznają podstawowe fakty o życiu Noblistki dzięki kalendarium. Wstęp na wystawę jest wolny!

UMCS w Lublinie powstał w 1944 r. i od początku istnienia nosi imię tej wielkiej uczonej oraz wybitnej Polki.
- Przypadający w bieżącym roku jubileusz - 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej - stanowi dla naszej uczelni doskonałą okazję, by oddać patronce uniwersytetu należny hołd - mówi Adamska. - Jej pasja zdobywania wiedzy oraz niebywała determinacja doprowadziły bowiem do epokowych odkryć, które stały się impulsem do rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki i medycyny. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy Skłodowska otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszech czasów przez prestiżowy magazyn „New Scientist”.

Od 10 listopada br. wraz z delegacją francuską przyjechały do Lublina wnuki Marii Curie, które uczestniczą w jubileuszowych wydarzeniach: prof. Hélène Langevin-Joliot i prof. Pierre Joliot wraz z małżonką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto