Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzicu, sprawdź, co zmieni się w szkole od września

Katarzyna Domagała-Szymonek
Małgorzata Genca/archiwum
Dwa tygodnie zostały do rozpoczęcia roku szkolnego. Tradycyjnie już uczniów, rodziców i nauczycieli czeka sporo nowości. Jednak to dopiero przedsmak przed rewolucją, jaka zbliża się do szkół. Oto pięć rzeczy, które zmienią się w oświacie we wrześniu 2016:

Pierwsza klasa obowiązkowa od 7. roku życia. Podniesienie wieku rozpoczęcia nauki w szkole było jednym z postulatów wyborczych PiS. W efekcie od września 2016 r. obowiązkowo w szkolnych ławkach znów zasiądą dzieci w wieku 7 lat. Z kolei dzieci 6-letnie otrzymały prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie, o ile w roku poprzedzającym korzystały z wychowania przedszkolnego. Jeśli nie, to rodzice chcący zapisać je do szkoły, muszą przedstawić opinię z poradni psychologi- czno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki.

Darmowe podręczniki dla kolejnych roczników uczniów. I tak: w klasie I i II dzieci korzystać będą z bezpłatnego podręcznika ze szkoły. Placówka otrzyma też dotację na zakup materiałów ćwiczeniowych. W klasie III obowiązywać będzie podręcznik zapewniony przez MEN lub szkoła otrzyma dotację na zakup podręcznika. Rodzice nie muszą martwić się również o zakup materiałów edukacyjnych do nauki języka obcego i ćwiczeniówek. Uczniowie IV klasy podręczniki mają otrzymać ze szkoły, dotowany będzie zakup ćwiczeniówek do poszczególnych przedmiotów. W piątej klasie obowiązywać będzie dotacja na podręczniki lub materiały edukacyjne oraz dotacja do ćwiczeniówek. W gimnazjum podręczniki i materiały edukacyjne szkoła zapewni uczniom I klasy. Rodzice zwolnieni będą też z zakupu ćwiczeniówek. Zaś w II klasie obowiązywać ma dotacja na zakup podręczników i ćwiczeniówek.

Szóstoklasiści w kwietniu nie będą pisać sprawdzianu. To efekt reformy oświaty. Pieniądze przeznaczane na organizację sprawdzianu szóstoklasisty trafią do maturzystów, którzy m.in. zyskają prawo do odwołania się od wyniku matury do Komisji Arbitrażowej.

Zmiany w sklepikach. Po roku ścisłej diety w szkołach, resort zdrowia złagodził przepisy dotyczące żywienia uczniów. Do szkolnych sklepików wrócą drożdżówki (mają być z obniżoną zawartością tłuszczu), lekko słodzone jogurty czy majonez jako dodatek do sosów i kanapek. Uczniowie będą mogli kupić kawę. Także szkolne kucharki odzyskały sporo swobody. Będą mogły solić, ile chcą, oraz dodawać dwie łyżeczki cukru na szklankę herbaty.

Nauczyciele bez godzin karcianych. Dotychczas pedagodzy musieli pracować o godzinę (w szkołach średnich) lub dwie (podstawówki i gimnazja) więcej, niż wynosiło ich pensum (pozostały czas mogą poświęcać na przygotowywanie się do zajęć). Nie dostawali za to dodatkowego wynagrodzenia. Podczas tzw. godzin karcianych organizowali m.in. zajęcia wyrównawcze. Choć nauczyciele byli za zniesieniem tych godzin, to zapis, jaki znalazł się w ustawie, nie zadowala ich. Związki zawodowe obawiają się, że w praktyce oznacza to dla nich dużo więcej pracy. Ich zdaniem nowe przepisy nie są precyzyjne. Alarmują, że mimo zniesienia godzin karcianych, może się okazać, że zamiast 20 czy 19 godzin pracy z uczniami, w szkole będą spędzać 40 godzin.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto