Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia w Lublinie. Czym kuszą lubelskie uczelnie?

Aleksandra Dunajska
Małgorzata Genca/archiwum
Uczelnie w Lublinie kuszą studentów nowymi kierunkami. Inne chwalą się, że ich absolwenci szybko znajdują pracę po dyplomie

- Na UMCS internetowa rejestracja kandydatów na studia potrwa do 7 lipca - informuje Aneta Adamska, rzeczniczka uczelni. Jednak już w piątek kończy się rejestracja na kierunki, na których wymagany jest egzamin wstępny.

- Chodzi o kierunki prowadzone na Wydziale Artystycznym oraz logopedię z audiologią na Wydziale Humanistycznym - wyjaśnia Aneta Adamska.

UMCS oferuje kształcenie na 11 wydziałach. Kandydaci mogą wybierać spośród 80 kierunków i ponad 250 specjalności. Wśród nowości jakie w tym roku uczelnia proponuje kandydatom są technologie cyfrowe w animacji kultury, produkcja medialna, studia wschodnie oraz matematyka w finansach.

Nowości ma do zaoferowania też KUL. Chodzi o hispanistykę oraz „doradztwo kariery i doradztwo personalne”, czyli studia łączące wiedzę i umiejętności z dziedziny socjologii, psychologii oraz elementów prawa pracy, zarządzania oraz ekonomii.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie rekrutuje na trzy nowe kierunki - ekoenergetykę, wychowanie fizyczne oraz bezpieczeństwo i certyfikację żywności.

Na Politechnice Lubelskiej rejestrować można się do 5 lipca. Ale, podobnie jak na UMCS, w piątek upływa termin dla kandydatów na architekturę, którzy 28, 29 albo 30 czerwca przystąpią do egzaminu wstępnego z rysunku. PL zmniejszyła w tym roku limit przyjęć o 175.

Decyzja uczelni ma związek ze zmianami jakich ministerstwo nauki dokonało w zasadach finansowania szkół wyższych. Resort chciał, żeby wysokość państwowej dotacji dla uczelni w mniejszym stopniu zależała od liczby studentów. Teraz liczyć ma się więc proporcja między liczbą pracowników naukowych a studentów i doktorantów. Jeśli Politechnika Lubelska chce utrzymać finansowanie na dotychczasowym poziomie, musi przyjąć w przyszłym roku akademickim mniej studentów.

Najwcześniej bo już 26 czerwca zakończy się rejestracja kandydatów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Potem, kiedy maturzyści dostaną już swoje świadectwa, zostanie ponownie uruchomiona na tydzień, żeby mogli wprowadzić do systemu swoje wyniki.

Już w czwartek kandydaci na ratownictwo medyczne przejdą zaś egzamin sprawnościowy. Ci, którzy chcą być technikami dentystycznymi, w poniedziałek będą zdawali egzamin manualny.

Kto ma większe szanse na pracę

Jednym z kryteriów wyboru uczelni jest szansa na późniejsze zatrudnienie. Odwołując się do tego argumentu, kandydatów z billboardów zachęca Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, informując, że “95 proc. absolwentów WSEI pracuje”.

Uczelnia powołuje się na dane z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wynika z niego, że absolwenci studiów II stopnia na WSEI, którzy uzyskali dyplom w 2014 r., średnio szukali pierwszej pracy przez 0,97 miesiąca. W przypadku UMCS było to 3,24 miesiąca a Politechniki Lubelskiej - 2,17.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto