Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz dołoży pieniędzy do produkcji czterech filmów

Artur Jurkowski
Zdjęcia do filmu "Panie Dulskie"  były kręcone m.in. na ul. Złotej na Starym Mieście.
Zdjęcia do filmu "Panie Dulskie" były kręcone m.in. na ul. Złotej na Starym Mieście. Małgorzata Genca
Lubelski ratusz dofinansuje produkcje czterech filmów dokumentalnych.

- Wierzymy, że film odsłoni tajemnicę śmierci ostatniego przedwojennego wojewody lubelskiego. Jedyne, co obecnie wiadomo to to, że zamordowali go hitlerowcy - mówił Grzegorz Nakonieczny, szef Regionalnej Agencji Producenckiej TVP. Chodzi o dokument o losach Jerzego Albina de Tramecourta, wojewody lubelskiego w latach 1937-39. Produkcja pod tytułem "Lublin 1939 - Tajemnica śmierci wojewody" otrzymała dofinansowanie z kasy ratusza. Jest jednym z czterech filmów, które otrzymają podobne wsparcie.

Pieniądze pochodzą z puli Lubelskiego Fundusz Filmowego. - Daje on szanse dofinansowania ciekawych projektów, które jednocześnie promują Lublin - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Pieniądze są przyznawane w drodze konkursu.

- W tym roku zgłoszono 13 projektów. Wsparcie otrzymały cztery produkcje - poinformował Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina.

Dofinansowanie dostała także "Historia bez cenzury - Unia Lubelska". Produkcja będzie prezentowana tylko w internecie. - Film będzie adresowany głównie do osób młodych - wyjaśniał Tomasz Okoń, reżyser.

Wsparcie otrzymał też projekt "Zaczęło się nad Bystrzycą. Podziemne drukarnie Lublina". - Chcemy pokazać historię "wolnego słowa", od lat siedemdziesiątych XX wieku do Okrągłego Stołu - opisywała Magdalena Kołodziejczyk, producentka filmu.

Ostatnią z produkcji, którą współfinansuje ratusz jest film dokumentalny "Żołnierze wyklęci".

Łącznie na wsparcie produkcji filmowych trafi 141 tys. zł. Sam LFF dysponuje kwotą 400 tys. zł. - Pozostałe środki przejdą na kolejny rok - zapowiedział Komorski.

W tym roku widzowie zobaczą Lublin na wielkim ekranie za sprawą filmu "Panie Dulskie" w reżyserii Filipa Bajona. Premiera jest planowana na jesień. Zdjęcia do tej produkcji były kręcone m.in. na Starym Mieście, w rejonie dworca PKP.

Do walki o realizację wraca też 11-odcinkowy serial o przygodach komisarza Maciejewskiego oparty na prozie Marcina Wrońskiego. - Telewizja Polska będzie aplikowała o środki na realizacje tego serialu w 2016 roku. Powinien być gotowy do emisji w 2017 roku - dodał Komorski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto