Ranking liceów i techników 2012. Poznaj wyniki Ranking liceów i techników 2012. Poznaj wyniki

(© Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. zostało najlepszym technikum w Polsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2012, który po raz czternasty przygotowały „Perspektywy” i „Rzeczpospolita”.

Lubelska szkoła wyprzedziła Technikum Łączności z Krakowa i Technikum Komunikacji z Poznania. – Technikum to trudna szkoła. Łatwiej jest się uczyć w liceum ogólnokształcącym – mówi w rozmowie z „Rz” Elżbieta Hanc, dyrektor lubelskiego technikum.

– Kształcenie się w technikum wymaga umiejętności intelektualnych i manualnych – dodaje. – Mam nadzieję, że kształcenie zawodowe będzie bardziej doceniane, bo potrzeba nam fachowców z różnych branż.

W pierwszej setce rankingu znalazło się łącznie sześć techników z naszego regionu. Gorzej wypadły licea – w najlepszej setce są tylko cztery.

Najwyższe, 21. miejsce, zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica z Lublina (rok temu było 39.). – Jeżeli popatrzymy na czołówkę rankingu, to np. pierwsze miejsce zajęło liceum specjalne z Torunia, w którym uczą się tylko najlepsi – mówi Zbigniew Smutek, wicedyrektor I LO w Lublinie. – My jesteśmy na tyle dużą szkołą, że pracujemy nie tylko z geniuszami, ale z różnymi uczniami.

– Nas cieszy awans w rankingu podsumowującym wyniki matury, którą u nas zdawało 230 uczniów, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu, jak w niektórych, wyżej notowanych szkołach – dodaje. – No i po raz kolejny potwierdziliśmy swoją pozycję w regionie. To oczywiście cieszy, choć naszą ambicją jest oczywiście miejsce w pierwszej „10” w kraju.

Z innych lubelskich szkół III LO im. Unii Lubelskiej znalazło się na 37. pozycji, a Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego na 39.

O wynikach szkół zdecydowały kryteria olimpijskie, maturalne oraz akademickie. Natomiast w ocenie techników po raz pierwszy zostały uwzględnione także wyniki egzaminów zawodowych. Czynnikiem dominującym w ocenie liceów jest matura (z łączną wagą 65 proc.). Natomiast w przypadku techników o pozycji szkoły na równi z maturą z przedmiotów obowiązkowych decydują wyniki egzaminu zawodowego.

Najlepsze technika


1. Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. – Lublin
2. Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności – Kraków
3. Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji – Poznań

22. Technikum Ekonomiczne w ZSE im. A. i J. Vetterów – Lublin
26. Technikum Informatyczne w ZSE im.Marii Dąbrowskiej – Międzyrzec Podl.    
39. Technikum w ZST im. Marii Skłodowskiej-Curie – Puławy
44. Technikum Chemiczne w ZSChiPS – Lublin
77. Technikum Budowlane w ZSZiO – Biłgoraj.

Najlepsze licea

1. Liceum Akademickie UMK – Toruń
2. LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej – Wrocław
3. XIII Liceum Ogólnokształcące – Szczecin

21. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica – Lublin
37. III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej – Lublin
39. Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego – Lublin
60. I Społeczne LO im. Unii Europejskiej – Zamość.

Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Właściwy Filozof (gość)

Nasze, Najlepsze!. Swoją drogą to nie lada zaszczyt dla Lublina, że mamy Najlepsze Technikum w Polsce (oczywiście podpierając się Perspektywami, bo nie można wyciągać pochopnych wniosków na podstawie domysłów). Wyprzedziliśmy stolicę, Poznań, Kraków, Gdańsk, wspaniałe miasta. A jednak Lubelskie najlepsze ;) To na prawdę wielki prestiż, bowiem przecież w Warszawie stoi gmach Politechniki Warszawskiej i to ona jest Najlepszą Uczelnią w Polsce. A w Lublinie najlepsze technikum, uff ;)
Mam jeszcze takie pytanie do samych zainteresowanych. Czy ta szkoła reprezentuje wysoki poziom, tj np. Staszic w Lublinie?

Wieża

ja wolałbym się zarejestrować. bo inaczej dziesięciu innych będzie się podpisywało "Filozof" i weź tu człowieku bądź mądry i ogarnij czy gadasz z jednym i tym samym Filozofem czy kilkoma różnymi. Podpis ten sam - i już ktoś Ci bruździ i "dorabia gębę"

Właściwy Filozof (gość)

Taki mały komentarz. @wieża
@Leszek Mikrut

Szczerze mówiąc na razie wolę pozostać "wolnym strzelcem" i nie rejestrować się. Lubię pismo MM Lublin, niegdyś przyswajałem jego treść w formie papierowej, a teraz elektronicznej, bo "wersja makulaturowa" nie dociera. Czasami dodam jakiś komentarz, myślałem nawet zostać Dziennikarzem Obywatelskim, ale to chyba niekoniecznie dla mnie. Czas pokaże Panowie, czas pokaże...

Leszek Mikrut

Wieżo,-. dzięki Ci za te słowa komentarze. Jestem bardzo związany ze swoim byłym Ogólniakiem i umiem je docenić. Dziękuję :)

PS. Tylko ty odpowiadałeś fałszywemu Filozofowi, nie wiedząc jeszcze wtenczas "who is who". Ale masz rację - niechaj rejestrują się.

Właściwy Filozof (gość)

...Ten co wtrącił swoje 5 groszy. Wypowiedzi plagiatora "filozofa" opiewająca pod tytułem "przejrzałem listę nie ma nikogo znanego" nie jest mojego autorstwa, tj wypowiedź zatytułowana "Musi wtrącić swoje 5 groszy", nie wiem co za jakiś imbecyl podszywa się i takie fanaberie plecie.

Wieża

@ Filozof. Nie tak odległe są czasy, gdy wiedza była powodem do dumy, a jej brak powodem do wstydu. Dziś ty zdajesz się szczycić swoim ignoranctwem. Naprawdę uważasz to za swój atut, że nie potrafisz na tej liście wskazać osób zasłużonych (przynajmniej) dla Lublina ? Są również osoby zasłużone dla państwa polskiego, ale trzeba sobie zadać trud przeczytania czegokolwiek o nich - można to zrobić klikając w dowolne nazwisko z listy.

Ja, choć wiedzę o swoim mieście mam przeciętną, bez trudu odnajduję na liście zasłużonych, którzy zostali uhonorowani nadaniem ich imienia lubelskim ulicom. Są to np. Biernacki, Hryniewiecki, Paga, Nałkowski. Bracia Vetterowie to nie tylko lubelscy przemysłowcy, ale również fundatorzy lub współfundatorzy:
- szkoły, w której mimo panowania zaborcy można było uczyć po polsku,
- szpitala dziecięcego - nie tylko został ufundowany, ale i był przez nich utrzymywany,
- biblioteki im. H. Łopacińskiego.

Jest również na liście nazwisko znane na całym świecie, człowiek będący chlubą i dumą Lublina - Edward Hartwig.

Przyznawanie się, że nic się o nich nie wie to wstyd, a nie chluba, panie niewykształciuchu

Filozfof (gość)

Musi wtrącić swoje 5 groszy. "– My jesteśmy na tyle dużą szkołą, że pracujemy nie tylko z geniuszami, ale z różnymi uczniami."

Odwołując się do tego zdania mam rozumieć, że i przygłupy chodzą do "Staszica"? Nie sądzę. Staszic to szkołą z wieloletnią tradycją niewątpliwe, niemniej jednak jest to raczej "ścisła szkoła". Kontrast dla niej stanowi III LO im. Unii Lubelskiej, która stawia na nauki humanistyczne to także niesamowita szkoła, wygrała studniówkę z YCD, a i ma na swoim koncie wybitnych absolwentów choćby Panią Beatę Kozidrak, liderkę zespołu Bajm.

Leszek Mikrut

Panie Filozofie,-. chyba trochę opacznie zrozumiałeś słowa wicedyrektora Staszica. Chodzi o to, że to jedno z najstarszych liceów w kraju (niedługo będzie obchodziło 430. rocznicę powstania!) umie dostosowywać poziom nauczania zarówno do najzdolniejszej młodzieży, jak i mniej zdolnej, ale pracowitej.
Nie mogę potwierdzić natomiast, aby była to szkoła "ścisła". Zawsze Staszic był uważany za kuźnię humanistów, a Zamoy - właśnie za "ścisłe" LO. Unia natomiast chyba jest pod tym względem neutralna.
Każda z tych szkół ma wielkie zasługi dla Lublina i Lubelszczyzny. To absolwenci wydają opinię o swej "budzie". Unia ma, owszem, panią Kozidrak, a Staszic, choćby Lesława Pagę...
Ale jeśli jesteś zainteresowany sylwetkami najwybitniejszych Staszicaków w układzie chronologicznym od XVI-XX wieku, to spójrz tu:
http://wybitni.staszic.eu.org/
Zbyt dużo ich jest, abym podawał przykłady...

Gratuluję Technikum Elektronicznemu i, oczywiście, mojej Szkole - I LO im. St. Staszica.

Absolwent ZSEl (gość)

Technikum. Miło zobaczyć, że skończyło się najlepsze technikum w Polsce.:)