Takie połączenia kolorów sprawiają, że w domu staje się jaśniej, ale i przytulniej Takie połączenia kolorów sprawiają, że w domu staje się jaśniej, ale i przytulniej

Takie połączenia kolorów sprawiają, że w domu staje się jaśniej, ale i przytulniej (© Fot. Benjamin Moore)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mówimy - Skandynawia, myślimy - biele, błękity, ciepłe żółcienie i nastrojowe szarości. To właśnie charakterystyczne zestawienia kolorów są kluczowym elementem stylu skandynawskiego we wnętrzach. Stał się on jednym z symboli mroźnej północy Europy.

Jedną z podstawowych cech stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz jest stosowanie jasnej kolorystyki. Zamiłowanie pragmatycznych Skandynawów do bieli, błękitów czy żółcieni ma też uzasadnienie praktyczne. Na północy Europy dni są krótsze, a mieszkańcy narzekają na deficyt światła słonecznego. Świetlista, pogodna kolorystyka wnętrz stanowi skuteczną receptę na mroźną i ponurą aurę. Kluczową rolę odgrywa tutaj biel, która doskonale odbija światło. Dzięki zastosowaniu bieli nawet małe pokoje z niewielką ilością światła dziennego sprawiają wrażenie jaśniejszych i optycznie większych. Co niezwykle istotne, biały jest wszechobecny. Występuje nie tylko na ścianach, ale również na podłodze, okleinie mebli i dekoracjach.

Czytaj także: Skandynawski styl w aranżacji - jasne przestrzenie, proste rozwiązania

Ulubione odcienie Skandynawów to przedstawiciele rodziny tzw. zimnych kolorów neutralnych (biele, szarości) oraz z natury "zimny" niebieski. Wydawać by się mogło, że stosując taką kolorystykę uzyskamy wnętrze mało przytulne i ciężko będzie stworzyć domową, rodzinną atmosferę. Dzięki umiejętnym zestawieniom kolorów, ciekawym akcentom kolorystycznym oraz unikalnemu wzornictwu efekt jest zaskakujący. Wnętrza w stylu skandynawskim ujmują nastrojowym, kameralnym klimatem. Duża w tym też zasługa zastosowania naturalnych materiałów i tkanin takich jak drewno, skóra, len, wełna czy juta.

Podstawą praktycznie każdego wystroju wnętrza w stylu skandynawskim jest biel. Pamiętajmy jednak, że kolor biały nie jedno ma imię. Specjalistą od kolorów ze słynną paletą "off-whites" jest marka Benjamin Moore. W klimacie wnętrzarskiej Skandynawii sprawdzi się zarówno śnieżny biały, jak i subtelnie kremowa biel. Drugim ulubionym kolorem Szwedów, Norwegów i Duńczyków jest błękit. Jako alternatywa dla bieli doskonale poradzi sobie świetlisty, optymistyczny błękit w odcieniu caribbean mist. Bardziej stonowany charakter, z delikatną nutą szarości, ma odcień błękitu sheer bliss. Bardzo często w stylistyce skandynawskiej występują żółcienie oraz szarości. Słoneczny żółty bardzo dobrze współgra zarówno z niebieskim, jak i bielą. Jest to idealna propozycja kolorystyczna do pokoju dziecięcego. Z kolei w sypialni intrygująco na ścianach prezentować się będzie gołębia szarość solitude, której towarzyszyć będą białe meble, drewniane żaluzje i listwy przypodłogowe. W aranżacji w stylu skandynawskim nie może zabraknąć mocnych akcentów kolorystycznych, ale występują one głównie w postaci dodatków i dekoracji. Mocny granat, lśniący turkus, słodka malina obecne są przeważnie na poduszkach, narzutach, zasłonach itp.

Czytaj także: Ekologiczny dom pachnący drewnem

Mieszkańcy Skandynawii znani są również ze zdrowego stylu życia i zamiłowania do ekologii. Znajduje to odzwierciedlenie w przemyślanych decyzjach zakupowych. Podczas wyboru produktów do remontu i aranżacji domu jednym z głównych kryteriów jest bezpieczeństwo domowników i ochrona środowiska naturalnego.

Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!