Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przychodnie dyżurne w Lublinie zmieniają adresy

FAJ
Jacek Babicz
Od marca nocnej i świątecznej opieki mieszkańcom Lublina nie będzie już udzielać m.in. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Nie pomogą też lekarze z Hipotecznej czy przychodni Galen przy ul. Chodźki.

Choć świadczyły takie usługi od lat, Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z nimi umów. W NFZ-owskim rankingu lepiej wypadły NZOZ Specjalistyka Czechów, NZOZ Luna Med oraz Ośrodek Medyczny Dobra Medycyna Praktyczna. Ten ostatni dostał kontrakt, choć 11 lutego zamieścił na www.infopraca.pl ogłoszenie następującej treści: "Ośrodek Medyczny DMP poszukuje lekarzy internistów, którzy pracowaliby pełniąc dyżury w nocy i w święta". Na chętnych czeka pięć etatów na czas nieokreślony. Praca czeka tam też na pielęgniarki.

- Dyżurowaliśmy nocą i w święta od ponad dziesięciu lat, mamy doświadczonych lekarzy, laboratorium i specjalistyczny sprzęt, m.in. nowoczesny rentgen. Spełniamy wszystkie kryteria, a mimo to dostaliśmy kontraktu. NFZ wylał nam na głowę kubeł zimnej wody - mówi Jacek Malmon, prezes przychodni Hipoteczna 4. Placówka przyjmowała od kilku do kilkudziesięciu pacjentów podczas dyżuru. Teraz będzie ich odsyłać z kwitkiem. - Odwołamy się od tej decyzji. Chcę wiedzieć w czym były od nas lepsze NZOZ-y, które wybrał Fundusz. Skoro jedna z nich poszukuje lekarzy, to jak może spełniać kryteria - pyta Malmon.

Od 1 marca w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady udzielania nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Do tej pory, to lekarze rodzinni decydowali, jakie placówki będą w razie nagłej potrzeby, przyjmować ich pacjentów. Dzięki temu, dyżurujące nocą przychodnie wiedziały, ilu mniej więcej chorych mogą się spodziewać. Teraz w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent będzie mógł skorzystać z pomocy w dowolnym punkcie, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza POZ złożył swoją deklarację.

W Lublinie takie dyżury będzie pełniło trzy placówki, w całym województwie lubelskim - 24. - Wybraliśmy je w drodze konkursu, na który wpłynęło łącznie 51 ofert, w tym 14 z Lublina - informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. Fundusz przeznaczył na ten cel 27 mln 748 tys. zł, czyli o kilka milionów mniej niż w 2010 r. (33 mln zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto