Prof Prof

Prof. Grażyna Ginalska (© Jacek Babicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Prof. Grażyna Ginalska, naukowiec z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została wyróżniona za wynalezienie rewolucyjnego kompozytu - tzw. sztucznej kości w konkursie "Wynalazczyni 2011".

- Czuję się zaszczycona i doceniona. To dla mnie ogromne wyróżnienie przyznała prof. Grażyna Ginalska, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

O niezwykłym biomateriale do uzupełniania ubytków kostnych pisaliśmy jako pierwsi w marcu ubiegłego roku. Po naszym artykule, wynalazkiem zainteresował się świat. Agencja Reutersa poprosiła prof. Ginalską o możliwość przygotowania anglojęzycznego materiału na temat "sztucznej kości".

Pojawiły się też oferty z zagranicy dotyczące odkupienia wynalazku. Ale profesor odmówiła.
Stworzony przez nią biomateriał do wypełniania ubytków kostnych ma właściwości zbliżone do naturalnych kości człowieka. Jego cudowne właściwości potwierdziły doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach w Katedrze i Kliniki Chirurgii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.

- Po miesiącach starań udało nam się w końcu powołać spółkę, dzięki której możemy prowadzić badania już nie na zwierzętach, ale na ludziach - zdradziła prof. Ginalska. - To spółka spin-off. Powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego kapitału. Nazywamy się Medical Inventi - wyjaśnia.

Spółka jest już wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. - Dzięki funduszom m.in. od prywatnego inwestora, udało się opłacić ubezpieczenia 25 pacjentów Katedry i Kliniki Stomatologicznej i Twarzowo-Szczękowej UM, na których będziemy testować biomateriał. To duży sukces - tłumaczy naukowiec.

Od kapituły konkursu "Wynalazczyni 2011" prof. Ginalska otrzymała srebrny medal (z certyfikatem) Marii Skłodowskiej-Curie.

Czytaj serwis studencki STUDENTOWO

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

czytelnik (gość)

a co dalej z tą sztuczną kością, bo zainteresowała mnie ta sprawa
ale na razie, na dzień dzisiejszy, czyli po upływie kilku lat nic więcej nie wyczytałem poza tym ze poszło na to ponad 7 milinów zł z publicznych pieniędzy