Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbowali przemycić ponad 170 kg żywej rafy koralowej. ZDJĘCIA

Joanna Nowicka
Próbowali przemycić ponad 170 kg żywej rafy koralowej
Próbowali przemycić ponad 170 kg żywej rafy koralowej Izba Celna w Białej Podlaskiej
To jedno z największych zatrzymań tego typu w Polsce. Celnicy zatrzymali przemytników na przejściu drogowym w Zosinie. Rafa koralowa trafiła do Akwarium Gdyńskiego.

Rafę próbowali wywieźć z Polski dwaj Ukraińcy. 46-latek i jego o dziesięć lat młodszy krajan, podczas kontroli granicznej w Zosinie zgłosili, że wiozą kamienie do akwarium. Wszystko było starannie zapakowane do kartonowych pudeł, dodatkowo zabezpieczone folią i styropianem.

- W trakcie szczegółowej rewizji towaru okazało się jednak, że w pudłach, zamiast zwyczajnych kamieni, znajdują się fragmenty rafy koralowej – tzw. żywej skały, czyli wapiennej konstrukcji, powstałej m.in. ze szkieletów obumarłych koralowców rafotwórczych wraz ze stanowiącymi jej integralną cześć gatunkami organizmów morskich. W kartonach mundurowi znaleźli 83 fragmenty rafy, ważące w sumie 171,3 kg - mówi podkom. Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Przemycane koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną gatunkową na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. By je przewozić przez granicę, trzeba mieć specjalne zezwolenia. Podróżni zatrzymani w Zosinie takowych nie mieli.

Przemytnicy tłumaczyli, że za transport paczek przez granicę otrzymali pieniądze i nie widzieli co w nich jest. Ktoś miał odebrać od nich towar na Ukrainie: - W jaki sposób obywatele Ukrainy weszli w posiadanie okazów żywej skały i dla kogo były one przeznaczone na razie pozostaje tajemnicą. Okoliczności całej sprawy badają funkcjonariusze celni z Zamościa - mówi Marzena Siemieniuk.

Na dziś wiadomo, że najprawdopodobniej koralowce przyjechały do nas z Francji. Tam z kolei trafiły z Indonezji.
Służba Celna zorganizowała przewóz ładunku do gdyńskiego oceanarium. Tam rafa przejdzie kwarantannę pod okiem specjalistów od akwarystyki morskiej.

Przypominamy, że to nie pierwszy przemyt tego typu. Pod koniec 2011 r. do gdyńskiego akwarium trafiło 750 kg żywej rafy koralowej, którą celnicy zatrzymali na granicy z Ukrainą w Hrebennem.
Za nielegalny obrót czy handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem (CITES) grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hrubieszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto