Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

KL
Poradź się prawnika
Poradź się prawnika Archiwum
Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. Otrzymałem od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Nakaz zapłaty, który jest podstawą egzekucji został wysłany na adres, pod którym dawno nie mieszkam (info z sądu). Co robić?
Zgodnie z poglądem wyrażonym m. in w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 r. w sprawie o sygn. akt III CKN 66/01 „doręczenie przewidziane w art. 139 § 1 kodeksu postępowania cywilnego oparte jest na domniemaniu, że pismo sądowe dotarło do rąk adresata i że w ten sposób doręczenie zostało dokonane prawidłowo. Domniemanie to może być jednak przez stronę obalone, a adresat może dowodzić, że pisma nie otrzymał i o nim nie wiedział, gdyż nie został o nim zawiadomiony przez urząd pocztowy, w którym przesyłka była złożona. Brak tego zawiadomienia, jak też wątpliwość czy dotarło ono do adresata czyni doręczenie bezskutecznym”.

W związku z powyższym, doradzałbym złożenie wniosku o skuteczne doręczenie nakazu zapłaty. Pismo proszę skierować do sądu, który wydał wspomniany nakaz. W uzasadnieniu tego wniosku proszę opisać okoliczności, o których wspomina Pan w pytaniu. By nie być gołosłownym warto do w/w pisma dołączyć poświadczenie zameldowania na pobyt stały czy też kserokopię dowodu osobistego, który zawiera nowy adres. Ponadto, proszę wnieść o uchylenie postanowienia sądu w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności przedmiotowemu nakazowi zapłaty. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, będzie to podstawą do umorzenia postępowania egzekucyjnego (art. 825 ust. 2 kodeksu postępowania cywilnego).

2. Czy we wszystkich sprawach należy płacić opłatę skarbowa od pełnomocnictwa? Słyszałem, że np. w sprawie alimentacyjnej będę zwolniony.

Zgodnie z przepisem art. 2 ustawy o opłacie skarbowej, nie podlega opłacie skarbowej m.in. dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach:

-alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia,

-ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego, rent strukturalnych, ulg określonych w przepisach szczególnych dla żołnierzy niezawodowych i osób odbywających służbę zastępczą oraz ich rodzin, a także uprawnień dla osób niepełnosprawnych i osób objętych przepisami o szczególnych uprawnieniach dla kombatantów,

-świadczeń socjalnych oraz w sprawach załatwianych na podstawie przepisów o pomocy społecznej, przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz przepisów o zatrudnieniu socjalnym,

-zatrudnienia, wynagrodzeń za pracę,

-nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz ochrony zdrowia czy np.

-nabycia obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji oraz stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego nabytego w ten sposób.

3. W kwietniu 2006 wzięłam pożyczkę w Providencie na 3 000 zł. Dług częściowo został spłacony w między czasie wyszłam za mąż wyprowadziłam się do innego województwa . Jakieś 3 tygodnie temu po 9 latach przyszło wezwanie do zapłaty od jakiegoś dziwnego Funduszu z kwota ponad 3000. Płacić czy nie płacić? Co robić?

Zgodnie z przepisem art. 118 kodeksu cywilnego, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Roszczenie Provident Polska SA jako związane z prowadzoną przez ten podmiot działalnością gospodarczą przedawnia się po upływie 3 lat. Przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią (w tym wypadku „dziwny Fundusz”) nie ma wpływu na bieg terminu przedawnienia.

UWAGA! Pamiętajmy, iż zgodnie z przepisem art. 123 kodeksu cywilnego, bieg przedawnienia przerywa się m. in. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Uznanie roszczenia definiuje Sąd Najwyższy w wyroku 7 marca 2003 r. w sprawie o sygn. akt I CKN 11/01, jako „każdy przypadek wyraźnego oświadczenia woli lub też innego jednoznacznego zachowania się dłużnika wobec wierzyciela, z którego wynika, że dłużnik uważa roszczenie za istniejące. Przejawem uznania może być w szczególności zapłata części długu”. Czytelniczka wskazuje, że częściowo spłaciła dług. Niestety, ale spowodowało to przerwanie biegu terminu przedawnienia.

Zgodnie z przepisem art. 124 kodeksu cywilnego, po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Co to oznacza w praktyce? Jeśli Czytelniczka zapłaciła część długu np. 2 stycznia 2008 r., trzyletni termin przedawnienia biegnie ponownie od tego dnia. Jeśli cześć roszczenia spełniona została przed 2011 r., to na tę chwilę biegnący na nowo termin trzyletni prawdopodobnie już upłynął. Podsumowując – w mojej ocenie (przy założeniu, iż nie wystąpiły inne, niewskazane w pytaniu okoliczności) Czytelniczka może uchylić się od zaspokojenia roszczenia.

4.Witam w imieniu moich współpracowników. Mamy pytanie dotyczące zmian w naszej pracy. Od 1 września zmieniono nam godziny pracy, pracujemy od 8 do 16 i od 16 do 24. Pracodawcy nie obchodzi nasz powrót do domu, choć kobiety idą piechotą w ciemnościach po 3 km.
Nurtuje nas jednak pytanie czy za godziny od 22 do 24 powinniśmy mieć płacone wg taryfy nocnej? Czy jest jakiś przepis regulujący to, który możemy przedstawić pracodawcy?

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Zgodnie z przepisem art. 1041 § 1 pkt 4 kodeksu pracy, regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności porę nocną. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę - o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Zgodnie z przepisem art. 1518 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Natomiast, odpowiadając na wątpliwości przedstawione na samym początku pytania, pracodawca nie ma obowiązku zapewniania możliwości powrotu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto