Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. VIII

AG
Poradź się prawnika: Zobaczie, co odpowiada prawnik na wasze problemy
Poradź się prawnika: Zobaczie, co odpowiada prawnik na wasze problemy archiwum
Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik i jak odpowiedział na Wasze bolączki. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

1. Proszę o odpowiedź na następujące pytania dotyczące testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego: Czy mogę powołać do całego spadku mojego syna i zapisać mojej córce, przypadający mi udział w mieszkaniu, jeśli stanowi ono główną pozycję w masie spadkowej oraz połowę przypadającego mi udziału w wyposażeniu mieszkania i sprzęcie domowym. Czy jest to możliwe bez określania wartości poszczególnych składników majątku. Czy przedmiotem spadku mogą być pieniądze na koncie bankowym, bez określania kwoty?

ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z art. 959 kodeksu cywilnego spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób. Jak podnosi się w literaturze, dziedziczenie w polskim prawie spadkowym opiera się na konstrukcji sukcesji uniwersalnej, następującej w chwili otwarcia spadku. Testator, ustanawiając kilku spadkobierców, nie może skutecznie przesądzić o sposobie podziału między nimi przedmiotów należących do spadku. Nie może więc w sposób wiążący zdecydować o tym, jakie przedmioty należące do spadku przypadną poszczególnym spadkobiercom. Jak podnosi się w pozycji „Kodeks cywilny. Tom II. Komentarz” pod redakcją prof. dr hab. Krzysztofa Pietrzykowskiego, w świetle naszego prawa wpływ spadkodawcy na losy poszczególnych składników majątku spadkowego po jego śmierci jest w znacznym stopniu ograniczony. Pozostaje to w jawnej sprzeczności z niektórymi celami, których osiąganiu prawo spadkowe i kształtowane przez to prawo instytucje prawne powinny służyć. Urzeczywistnieniu tego ostatniego postulatu służy wprowadzony do naszego prawa zapis windykacyjny.

Zgodnie z art. 9811 § 1 kodeksu cywilnego, w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz oznaczona co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne oraz ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności. Biorąc pod uwagę pytanie Czytelniczki jak najbardziej jest realne by na podstawie zapisu windykacyjnego określona osoba nabyła udział w mieszkaniu bądź udział w wyposażeniu mieszkania, gdyż są to zbywalne prawa majątkowe. Warto zapamiętać, że przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz przyszła, a także przyszły udział małżonka w przedmiocie należącym do majątku wspólnego małżonków (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 lipca 2012 r. o sygn. akt III CZP 46/12).

UWAGA! Wszystkie czynności o jakie zapytuje Czytelniczka odbywać się będą przed notariuszem. A ten, zgodnie z art. 80 § 2 Ustawy Prawo o Notariacie jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Na postawie § 3 rzeczonego przepisu notariusz jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej. Mając na uwadze powyższe, warto rozwiewać swoje wątpliwości zasięgając informacji u notariusza.

***
2. 3 lata temu sporządziłam umowę dzierżawy gruntu rolnego na 10 lat z kuzynem. Umowa ta nie jest potwierdzona urzędowo ani przez Urząd Gminy ani w Geodezji. Właściciel zapewniał, że nie będzie problemów z jego strony. Jestem w Agencji Rynku Rolnego i w 5-letnim Planie Rolnośrodowiskowym właściciel pole sprzedał innej osobie. Po 3 latach mam ten plan przerwany i będą poważne tego konsekwencje /czyli zwrot dopłat/. Moje pytanie, czy mając taką umowę bez daty pewnej miałabym szanse sądownie wnosić o zwrot tej sumy pieniężnej od tego właściciela. Czy taka umowa coś znaczy w świetle prawa?

ODPOWIEDŹ:
Kodeks cywilny nie zawiera ogólnych przepisów dotyczących formy umowy dzierżawy. Do dzierżawy stosuje się jednak odpowiednio art. 660 kodeksu cywilnego dotyczący formy umowy najmu. Zgodnie z tym przepisem umowa, której przedmiotem jest nieruchomość lub pomieszczenie – a tak jest w tym wypadku, zawarta na czas dłuższy niż rok, powinna być zawarta na piśmie. Trudno mi się odnieść do pytań Czytelnika, gdyż niestety nie wskazał on podstawy prawnej „przerwania” Planu Rolnośrodkowiskowego. W tym konkretnym wypadku precyzyjna odpowiedź mogłaby być udzielona jedynie po dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją i innymi okolicznościami sprawy.

Ogólną zasadą jest, że beneficjentem w/w Programu może być rolnik będący właścicielem lub dzierżawcą gruntów rolnych o określonej powierzchni. Tu pojawia się istotna uwaga. Zgodnie z art. 678 kodeksu cywilnego (stosowanego w odniesieniu do dzierżawy na podstawie art. 694 kodeksu cywilnego), w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania dzierżawy nabywca wstępuje w stosunek dzierżawy w miejsce zbywcy. Zatem w przypadku gdy właściciel gruntu rolnego sprzedał go osobie trzeciej, umowa dzierżawy trwa nadal. Jednakże, osoba trzecia wstępuje w miejsce właściciela gruntu rolnego. Z uwagi na istotne braki w opisie faktycznym, zalecam zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących sprawy i udanie się do adwokata lub radcy prawnego – celem uzyskania wyczerpującej i pełnej odpowiedzi.

***
3. Czy jeśli w testamencie nie podzielę swojego majątku między dzieci, po mojej śmierci zostanie on podzielony równo między wszystkie dzieci? Czy mogą dojść inni spadkobiercy, jeśli nie określę tego w testamencie?

ODPOWIEDŹ:
W sytuacji gdy nie zostanie sporządzony testament, aktualny będzie art. 926 § 2 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności powołane z ustawy do spadku będą dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

Natomiast odpowiedzią na drugie pytanie jest instytucja zachowku. Zgodnie z art. 991 § 1 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – 2/3 wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – 1/2 wartości tego udziału. Zatem jeśli np. z testamentu będzie wynikało, iż dzieci dziedziczą w częściach równych to małżonkowi oraz rodzicom i tak przysługiwać przysługiwać będzie zachowek chyba, że otrzymali należna im sumę pieniężną w postaci darowizny czy też np. zapisu. UWAGA! Spadkodawca może wydziedziczyć zstępnych, małżonka i rodziców tj. pozbawić ich zachowku powołując się na określone w art. 1008 kodeksu cywilnego okoliczności.

***
4. Chcę zapytać o urlop bezpłatny. Jaka jest maksymalna długość takiego urlopu i od czego zależy jego przyznanie? I czy pracodawca może w ogóle odmówić mi udzielenia takiego urlopu?

ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z art. 174 kodeksu pracy, na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Przyznanie w/w urlopu zależy wyłącznie od uznania pracodawcy. Bez względu na przyczyny uzasadniające przedmiotowy wniosek, pracodawca może odmówić udzielenia urlopu, przy czym odmowa w tym wypadku nie podlega kontroli organów rozstrzygających spory ze stosunku pracy.

Jeśli chodzi o długość urlopu bezpłatnego, to od dawna, zarówno w orzecznictwie jak i literaturze przedmiotu przyjmuje się, że okres trwania rzeczonego urlopu, udzielonego na podstawie art. 174 kodeksu pracy, nie jest limitowany. Jednakże należy pamiętać o § 3 w/w przepisu, który stanowi, że przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. W razie wprowadzenia takiego zapisu uprawnienie to przysługuje wyłącznie pracodawcy. Odwołanie jest dla pracownika wiążące, przy czym może ono nastąpić także przed upływem 3 miesięcy od daty rozpoczęcia urlopu.

***
5. Co obecnie grozi za jazdę po alkoholu na rowerze? Czy konsekwencje różnią się od tych za jazdę po alkoholu na skuterze?

ODPOWIEDŹ:
Na wstępie stwierdzić należy, że ze stanem PO UŻYCIU ALKOHOLU mamy do czynienia wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: 1) stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰ alkoholu albo 2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Natomiast STAN NIETRZEŹWOŚCI w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy: 1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub 2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Czytelnik nie wskazuje, o który z tych stanów chodzi więc rozróżnić należy kilka sytuacji.

Jazda na rowerze w stanie po użyciu alkoholu jak i w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem określonym w art. 87 kodeksu wykroczeń. Za pierwsze wykroczenie grozi kara aresztu do 14 dni albo kara grzywny. Za drugie kara aresztu (a więc nawet 30 dni) albo kara grzywny nie niższa niż 50 złotych. Pamiętajmy, że w w/w sytuacjach orzec można również zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Zgodnie z poglądem wyrażonym przez Sąd Najwyższy, pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym na nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Mając na uwadze powyższe jazda na skuterze w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym przez art. 178a kodeksu karnego. Zgodnie z § 1 tego przepisu, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym , wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. W takim wypadku sąd orzeknie również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres od 1 do 10 lat. Natomiast jeśli Czytelnik prowadził będzie skuter w stanie po użyciu alkoholu odpowiadał będzie na podstawie wspomnianego już art. 87 kodeksu wykroczeń i grozić mu będzie kara aresztu lub grzywna nie niższa niż 50 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto