Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. IX

red
Porady prawne dla każdego. Skorzystaj
Porady prawne dla każdego. Skorzystaj sxc
Dostaliśmy kolejne wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik i jak odpowiedział na Wasze bolączki. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego. Skorzystajcie z naszych porad prawnych.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. Powyżej jakiej kwoty pieniędzy kradzież jest przestępstwem? Podobno były jakieś zmiany.

ODPOWIEDŹ
Jeszcze kilka miesięcy temu, zgodnie z art. 119 kodeksu wykroczeń, kradzież lub przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej, której wartość nie przekracza 250 złotych podlegała karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Od dnia 9 listopada 2013 r. w/w brzmi następująco: „Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. płaca minimalna w bieżącym roku wynosi 1680 złotych brutto. Na ten moment wartością graniczną między przestępstwem a wykroczeniem będzie 420 zł (1/4 x 1680 zł).

2. Zmarł dziadek mojej córki z pierwszego małżeństwa. Była teściowa z byłym mężem odrzucili spadek (podobno z powodu długów), wedle prawa przechodzi on na moją córkę. O całej sytuacji dowiedziałyśmy się przypadkiem, bo były mąż nie utrzymywał z nami kontaktu. W sądzie zeznał, że adres córki jest mu nieznany. Boję się, że córka będzie musiała spłacać jakieś długi tym bardziej, że tak naprawdę nie znała swojego dziadka. Były mąż odszedł jak córka miała rok, nawet nie płacił alimentów. Pomóżcie mi jak mam rozwiązać tę sprawę.

ODPOWIEDŹ
Jeśli jest Pani przekonana, że długi spadkowe są naprawdę wysokie warto pomyśleć o odrzuceniu spadku przez córkę. Zgodnie z art. 1015 kodeksu cywilnego oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca (a więc córka Czytelniczki) dowiedział o tytule swojego powołania. Wskazane oświadczenie składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.

Sytuacja skomplikuje się gdy założymy, że córka osoby zadającej pytanie nie jest pełnoletnia. W takim wypadku w/w czynności dopełnić musi rodzic. Odrzucenie spadku jest uznawane za czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. W związku z tym, na dokonanie tej czynności konieczne jest zezwolenie sądu opiekuńczego. Chcąc odrzucić spadek w imieniu dziecka konieczne jest złożenie do sądu opiekuńczego wniosku o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Sąd opiekuńczy powinien zbadać, czy zamierzona czynność prawna, należy do kategorii czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, czy nie narusza prawa lub zasad współżycia społecznego oraz czy jest korzystna lub konieczna z punktu widzenia małoletniego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 1995 r., II CRN 155/94). Opłata od wniosku wynosi 40 zł.

3. Pożyczyłem koledze kilkanaście tysięcy złotych. Spisaliśmy w tej sprawie umowę. Kolega zobowiązał się w niej, że do 1 lutego tego roku odda mi całą pożyczoną kwotę. Niestety nie zrobił tego, przestał odbierać ode mnie telefony i nie mam z nim kontaktu. Co mogę zrobić, by odzyskać pieniądze?

ODPOWIEDŹ
W pierwszej kolejności może Pan skierować do dłużnika ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. W przedmiotowym piśmie proszę określić kwotę, której zwrotu Pan żąda oraz wskazać w jakim terminie dłużnik powinien uczynić zadość zobowiązaniu. Warto również poinformować dłużnika, że w wypadku gdy pożyczka nie zostanie zwrócona skieruje Pan sprawę do Sądu, co narazi go na dodatkowe koszty tj. koszty postępowania w tym koszty ewentualnego zastępstwa procesowego przez adwokata lub radcę prawnego.

Jeśli w terminie wskazanym przez Pana w w/w wezwaniu dłużnik nie ureguluje zobowiązania, proponuję złożyć pozew o zapłatę do właściwego Sądu. Pozew musi spełniać szereg warunków formalnych oraz merytorycznych. W związku z powyższym zachęcam by udał się Pan do adwokata celem sporządzenia przedmiotowego pisma. Jeśli nie jest Pan w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, może się Pan zwrócić do Sądu z wnioskiem o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

4. Chcę zacząć wynajmować moje mieszkanie uczniom lub studentom. Jakich formalności muszę dopełnić, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

ODPOWIEDŹ
Po pierwsze, istotna kwestią jest podpisanie umowy najmu. Jeśli Czytelnik jest właścicielem lokalu będącym osobą fizyczną, nieprowadzącym działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali warto zastanowić się nad tzw. najmem okazjonalnym. Tym, co przede wszystkim różni najem okazjonalny od tradycyjnego, jest możliwość eksmitowania niewywiązującego się z umowy najemcy bez wyroku sądu. Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu ,
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji może wynieść maksymalnie 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2014 r. 168 zł). Właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego urzędowi skarbowemu wiąże się z obowiązkiem podatkowym. W zależności od ponoszonych kosztów (odsetek, opłat administracyjnych) i innych kwestii np. wartości początkowej zastosowanej do obliczenia amortyzacji, różne opcje rozliczania podatku od najmu mogą okazać się korzystne. Gdy występują wysokie koszty, bardziej opłacalne jest rozliczanie się według skali podatkowej. Gdy tych kosztów nie ma, lepszym rozwiązaniem jest ryczałt (8,5 % od przychodu). Ryczałt też ma inną zaletę – jest najprostszą metodą rozliczania.

5. Niestety, ale dałem się nabrać na zakup bardzo drogich garnków na jednym z pokazów. Czy w takim przypadku, kiedy chyba nie do końca świadomie zrobiłem taki zakup, bo dopiero teraz widzę, że takie garnki to żadna rewelacja i nie są warte kilu tysięcy złotych, mogę cokolwiek zrobić, żeby odzyskać pieniądze?

ODPOWIEDŹ
Zakładam, iż umowa sprzedaży, o której Pan wspomina zawarta została podczas prezentacji, pokazu – a więc poza lokalem przedsiębiorstwa. Tę sytuację reguluje ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Po pierwsze, konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Zatem, jeśli nie minął jeszcze nadmieniony termin, proszę szybko złożyć stosowne oświadczenie. Natomiast w sytuacji, gdyby nie został Pan poinformowany na piśmie o ustawowym prawie odstąpienia od umowy to może Pan tego dokonać w terminie dziesięciu dni od momentu powzięcia wiadomości o tym uprawnieniu. Konsument nie może jednak z tego powodu odstąpić od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania.

Jeśli minął termin, o którym mowa powyżej, a sprzedawca poinformował Czytelnika o ustawowym prawie odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa to sytuacja się komplikuje. Można spróbować powoływać się na wadę oświadczenia woli w postaci błędu co do treści czynności prawnej. Błąd musi być istotny czyli uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli (Czytelnik) nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (czyli nie kupił by garnków). Zgodnie z art. 88 kodeksu cywilnego, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Uprawnienie to wygasa z upływem roku od momentu wykrycia błędu.

W razie jakichkolwiek problemów polecam wizytę u Rzecznika Praw Konsumenta. Powodzenia.

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto