Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

NM
Porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada
Porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada
Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie.

www.adwokat-lecyk.pl. Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected]

Czy jako rodzice mający na względzie dobro naszego dziecka możemy nie zgodzić się, by było ono przesłuchiwane w związku ze sprawą w sądzie? Jakie ewentualnie można podać przyczyny? Córka nie ma jeszcze nawet 10 lat.
Przepis art. 259 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że nie mogą być świadkami osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń. W konsekwencji uznać trzeba, że w/w kodeks nie określa granicy wieku jako kryterium zdolności do składania zeznań. Dopuszczalność przesłuchania dziecka uzależniona jest od jego indywidualnych zdolności oraz stopnia rozwoju psychiczno-intelektualnego. Uwaga! W postępowaniu rozwodowym, małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków.

Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o postępowanie karne. Jedyną różnicą jest to, że jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić. Poza tym, w niektórych sprawach, pokrzywdzonego, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15 lat, przesłuchuje się w charakterze świadka tylko wówczas, gdy jego zeznania mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, i tylko raz, chyba że wyjdą na jaw istotne okoliczności, których wyjaśnienie wymaga ponownego przesłuchania, lub żąda tego oskarżony, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego. Podsumowując: Państwa córka jako osoba wezwana jest zobowiązana stawić się w sądzie i złożyć zeznania. Zgoda rodziców niestety (ale czasem jednak stety) nie ma tutaj nic do rzeczy. O tym czy zachodzi wyjątek od tej zasady (np. sprawa rozwodowa) i czy córka będzie przesłuchiwana na szczególnych zasadach (zobacz: art. 185 a oraz b kodeksu postępowania karnego) nie mogę się wypowiedzieć – mam niestety zbyt mało informacji w tym zakresie.

Mam chyba nietypowe pytanie. Chciałabym się dowiedzieć, ile czasu czeka się w Lublinie na rozwód. Wiem, że każda sprawa jest inna i różnie to bywa. Załóżmy jednak, że chodzi mi o rozwód, kiedy i mąż i żona zgadzają się, że trzeba się rozstać i nie chcą się kłócić o każdą łyżeczkę. Będę bardzo wdzięczna nawet za przybliżone informacje.
Słusznie Czytelniczka zauważyła, że „każda sprawa jest inna i różnie to bywa”. Obecnie, od złożenia pozwu o rozwód do pierwszej rozprawy w Sądzie Okręgowym w Lublinie mija od 4 do 6 miesięcy. Jeśli małżonkowie zgadzają się na rozwód, a nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron. Gdy małżonkowie „nie idą na noże” Sąd zazwyczaj orzeka rozwód na pierwszej rozprawie. Podobnie może być, gdy strony mają małoletnie dziecko/dzieci. Jedno ale – w pozwie o rozwód należy wtedy zgłosić świadka, który zostanie wezwany na pierwszą rozprawę. W/w osoba winna potwierdzić, że wskutek rozwodu nie ucierpi dobro dziecka. Powodzenia!

Porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto