Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik: Sprawdź czym karmisz swojego psa lub kota

lublin112.pl
lublin112.pl
Lubelski rynek zoologiczny obfituje w bogactwo różnorakich karm dla psów i kotów.

Wybór tej jedynej, właściwej nastręcza dla właścicieli zwierząt dużo problemu. Jeżeli kierujemy się ceną a nie dobrem zwierzaka możemy być pewni, że wcześniej  czy później nasz milusiński trafi do lecznicy. Wszelkiw karmy mające miano "karm marketowych" to pokarmy ekonomiczne, wyprodukowane na bazie wypełniaczy bez dodatków witamin i minerałów w odpowiednich proporcjach. Zawartość mięsa w karmach ekonomicznych nie jest wyższa niż 4-5%, zawierają dużo popiołu a co najgorsze wypełniają brzuchy milusińskich powodując u nich zmniejszenie łaknienia. Po wielu latach karmienia psa, taką karmą, skracamy mu życie. Do lecznic trafiają często zwierzaki z przerośniętą wątrobą, z objawami wyjałowienia organizmu z witamin, minerałów, czasami za późno jest na pomoc.

Nasza oszczędność na zwierzęciu jest złudna.
Mniej wartościowych karm zwierzęta zjadają więcej, niż karm dobrze zbilansowanych z półki tzw. karm premium i super premium. Lepsza jakość karmy powoduje, że jest ona droższa, jednak wartość energetyczna i odpowiednie zbilansowanie powoduje, że pies czy kot potrzebują jej mniej. Mimo, iż płacimy więcej, odpowiednie dozowanie sprawia relatywnie tańsze utrzymanie zwierzaka. Edukacja właścicieli zwierząt jest tutaj najważniejsza. Rekomendacja odpowiednich pokarmów powoduje, że świadomość właścicieli psów i kotów, co jedzą i jak jedzą, ciągle rośnie.

Większość właścicieli deklaruje karmienie swoich psów i kotów suchą karmą. Oprócz tego urozmaiceniem diety są karmy mokre. Na rynku mamy dużą dostępność mokrych karm w saszetkach, puszkach i kartonikach. Nie karmmy psa czy kota tylko przysmakami. Powinny być one tylko nagrodą lub smacznym dodatkiem do posiłku. Często nasze przyzwyczajenia żywieniowe przenosimy na swoje zwierzęta.  Wyczuwają one często naszą słabość i niemal żebrzą co chwila o coś do jedzenia.

Czytajmy opakowania, na których producenci gwarantują skład karm.
Informacja powinna być w widocznym miejscu w języku polskim. Jest to bardzo ważne w przypadku dobrania odpowiedniej karmy dla naszego pupila.

Niektóre firmy wyspecjalizowały się w dobór karmy do odpowiedniej rasy psa i kota. W większości są to karmy droższe, z półki super premium. Rynek karm tak rozwinął swój marketing, że ludzie biegają za opakowaniami tylko z wizerunkiem swojego pieska czy kotka. Pamiętajmy jest to często zabieg reklamowy mający na celu zwiększenie sprzedaży danej karmy. To co jest w opakowaniu ma podobny skład i wygląd np. dla yorka, jamnika czy teriera. Specyfikacja jest tutaj wynikiem doboru granulki karmi do wielkości psa a nie rasy. Owszem są psy i koty mające typowe przypadłości i tutaj wybór powinien być podyktowany wymaganiami naszego zwierzęcia. Jak mówią właściciele sklepów najlepszą przyprawą dla psa jest głód, gorzej jest natomiast z kotami. Te potrafią być bardziej wybredne. Dla niejadków stworzono również odpowiednie linie pokarmów.

Dla psów i kotów będących pod opieką lecznicy są karmy dostępne tylko u lekarzy weterynarii.
Tzw. karmy specjalistyczne wspomagają leczenie i rekonwalescencję po zabiegach. Nie dostaniemy ich w tradycyjnych sklepach zoologicznych.

W ostatnich kilku latach silnie rozwinął się panel przysmaków. W sklepach aż kolorowo od różnego rodzaju ciasteczek, kiełbasek, kabanosów itp. Zwiększyła się również sprzedaż przysmaków naturalnych jak wędzone kurze łapki, uszy, preparowane odpowiednio noski, tchawice i inne elementy pochodzące z uboju zwierząt. Pamiętajmy, że nie mogą one zastąpić dobrze zbilansowanej karmy. Nie ulegajmy także reklamom telewizyjnym. W większości promuje się tam karmy bytowe, te najtańsze "wypychacze" żołądków. W marketach kupujmy więc z rozwagą.

Analizując pokarmy dla psów i kotów w lubelskich sklepach zoologicznych mamy szeroki wybór, od karm bytowych po karmy premium i super premium.
Te najtańsze mają cenę od 4,5 do 10 zł za kilogram. W tym segmencie dostaniemy pokarmy takich marek jak: Chico, Pedigree, Kitekat, Frykas, Dibaq, Whiskas, Friskies, Chappi, Oke i inne. Półka karm premium jest chyba jedną z najbardziej rozbudowanych i ceny wahają się tu od 9 do 18zł za kilogram. W tej cenie dostaniemy m.in. takie karmy jak Acana, Arion, Bosch, Brit, Sanabelle, Josera, Pro Plan, Bozita i inne. Karmy uznane w Polsce za karmy super premium; Royal Canin, Eukanuba, Profine i inne karmy, w tym specjalistyczne dostępne u lekarzy weterynarii osiągają ceny od 22zł wzwyż.

Większość karm dostępnych jest na wagę, są również pakowane w paczki o różnych gramaturach. Bezpieczniej jest kupić karmę w paczce ze względu na to, iż karma zachowuje lepsze właściwości niż ta na wagę z otwartego worka, który może stać w sklepie tygodniami. Zwracajmy uwagę na datę przydatności do spożycia. Przeterminowane karmy często lądują do taniej mieszanki na wagę.

Zwracajmy uwagę również na promocję. Często za cenę jednego opakowania dostaniemy dwa a do kilograma karmy jakiś gadżet dla naszego zwierzaka, czy też dla siebie. Kupujmy rozważnie, czytajmy informację na opakowaniach i jeżeli do tej pory zwierzak karmiony był najtańszą karmą zastanówmy się, czy nie warto wydłużyć mu życie lepiej zbilansowanym pożywieniem. W końcu kot i pies są jak członkowie naszej rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto