Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik MM: Wynajmujemy mieszkanie

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Nie musi być duże – ważne, żeby było. Znalezienie odpowiedniego mieszkania to nie lada wyzwanie. Zanim podpiszemy umowę najmu, warto dokładnie sprawdzić nieruchomość i jej właściciela.

Najpierw musimy sprecyzować, jakiego lokalu szukamy: czy zależy nam na mieszkaniu w centrum miasta czy na obrzeżasz. Musimy się też zastanowić, jaką ma mieć powierzchnię. Potem mamy dwa wyjścia: skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości lub szukać na własną rękę.

Podstawowe przykazania

* zażądajmy od wynajmującego aktualnych dokumentów stwierdzających prawo własności do mieszkania, domu, lokalu, czy innej interesującej nas nieruchomości
* upewnijmy się, czy dana nieruchomości nie ma żadnych obciążeń, zadłużeń z tytułu opłat za czynsz, prąd, wodę, gaz czy telefon.
* sprawdźmy w administracji budynku, czy nie ma tam innych umów najmu, zawartych z tym samym wynajmującym, w tym samym czasie i na ten sam lokal.
* sporządźmy precyzyjną umowę najmu oraz protokół zdawczo-odbiorczy

Umowa przyrzeczenia najmu

Kiedy z jakiś względów nie można podpisać właściwej umowy, a najemca i wynajmujący chcą mieć pewność, że żadna ze stron się nie wycofa, warto się zabezpieczyć, sporządzając umowę przyrzeczenia najmu. Jest to zwykła pisemna forma cywilnoprawne, nie wymagająca ( podobnie jak właściwa umowa najmu) aktu notarialnego. W treści takiej umowy należy obowiązkowo uwzględnić termin jej zawarcia oraz zobowiązanie zainteresowanych stron. Gwarantem dojścia do skutku przyrzeczonej umowy jest zadatek, czyli określona kwota pieniężna wręczona przez najemcę wynajmującemu.

Przykłady

* Rodzic poszukuje mieszkania dla dziecka – studenta, czy znajomy dla znajomego będącego w innym mieście niż dana nieruchomość. Podpisują umowę przyrzeczenia najmu tymczasowo na siebie, lub zobowiązują się wskazać w określonym terminie inna osobę zainteresowaną zawarciem przyrzeczonej umowy. W praktyce takie „zaklepanie” mieszkania następuje poprzez wręczenie określonej kwoty pieniężnej (zaliczki) bez pisemnego potwierdzania.

* Drugi przypadek zawierania umowy przyrzeczenia najmu dotyczy sytuacji, gdy wynajmujący nie może od razu wynająć mieszkania, bo trwa sprawa spadkowa, a wynajmujący nie posiada jeszcze aktu własności danej nieruchomości. Wtedy możemy zawrzeć umowę przyrzeczenia najmu z terminem zawarcia rzeczywistej umowy najmu w dniu uzyskania aktu własności nieruchomości ( w tym przypadku prawomocnego postanowienia z sądu).

* Ktoś zapyta: „A co w sytuacji, gdy jesteśmy już właścicielami lokalu przeznaczonego do wynajmu, ale np. do końca roku jest on wynajmowany przez inne osoby? Umowa z zawarta z nimi wygasa za dwa miesiące, a ja już mam kolejne osoby zainteresowane wynajmem.” Czy w takim przypadku także można skorzystać z umowy przyrzeczenia najmu lokalu? Odpowiedz brzmi „nie”. Wystarczy zawrzeć właściwą umowę najmu z okresem przekazania lokalu na rzecz najemcy od daty przyszłej i określonej,  tzn. umowa najmu zostanie zawarta w dniu dzisiejszym, a obowiązywać będzie od  nowego roku na czas ustalony między stronami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto