Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Podzamcze w Łęcznej w końcu wypięknieje

Leszek Mikrut
Park w Łęcznej
Park w Łęcznej Leszek Mikrut
Tydzień już trwają prace porządkowe i pielęgnacyjne w parku w Podzamczu, które administracyjnie jest kolonią w powiecie łęczyńskim, ale właściwie stanowi swoistą dzielnicę Łęcznej.

Kiedyś, w XVII wieku, Łęczna była większym i stosunkowo ważnym gospodarczo miastem na mapie Rzeczypospolitej. Na słynne łęczyńskie targi, odbywające się na mocy królewskich przywilejów kilka razy do roku, ściągały tam całe rzesze kupców i pośredników z najdalszych krain - z Rosji, Niemiec, Austrii, no i, oczywiście, z różnych najbardziej nawet oddalonych ziem Polski. Obroty sięgały milionowych sum, zawrotnych jak na ówczesne czasy. Owe jarmarki, przestrzenny rozwój miasta, okazałe budownictwo w postaci kamienic w rynku, ratusza, a nawet zamku, zwiększająca się liczba mieszkańców – sprawiły, iż nad Wieprzem i Świnką powstał silny miejski ośrodek handlowo-rzemieślniczy na skalę nie tylko lokalną, ale i krajową.

Zakrojona na szeroka skalę, a dokonana niedawno rewitalizacja dwóch miejscowych rynków to mało dla ambitnych włodarzy tego miasta, które już szesnasty rok - po raz pierwszy w swej długiej, bo ponad 760. letniej historii - jest siedzibą powiatu.

Obecnie łęczyński ratusz wziął pod lupę zaniedbany i wymagający wnikliwej opieki park Podzamcze, który położony jest w obrębie zespołu pałacowo-parkowego, znajdującego się na wysokim wzniesieniu przy ujściu rzeki Świnki do Wieprza i wchodzi w skład Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to zarazem miejsce lokalizacji tutejszego zamku, stanowiącego ongiś obronną rezydencję rodu Tęczyńskich. Budowla ta, jako „curia in Lanczna”, wymieniona została po raz pierwszy w 1525 roku, ale do dnia dzisiejszego żadne widoczne ślady po niej nie zachowały się już.

- Prace porządkowe i pielęgnacyjne w parku w Podzamczu obejmują przede wszystkim ciągi komunikacyjne – informuje Grzegorz Kuczyński, specjalista ds. kontaktu z mediami z Urzędu Miejskiego w Łęcznej. - Wyciętych zostanie około 70 drzew stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia spacerowiczów. Są to pierwsze poważniejsze od kilku ostatnich lat prace w parku. Potrwają one do 18 grudnia – dodaje.

Znajdujący się w południowej części zespołu dworsko-pałacowego park, zajmujący powierzchnię ok. 8 ha, został założony, jak podają źródła, najprawdopodobniej w XVII wieku. Rośnie w nim blisko 2 tys. drzew, z których kilka posiada status pomników przyrody. W parku, zwanym na mapach z końca XIX wieku - Podzamczem, w jego południowej części, zlokalizowany jest również XIX-wieczny, znacznie przebudowany dwór i stojąca opodal niego oficyna, stanowiące byłe obiekty folwarczne. Są tam również pozostałości po zabudowaniach gospodarczych - spichlerz z 1883 roku, ruiny stajni i suszarnia chmielu z 1881 r.

Poszczególne fragmenty parku będą zamykane wraz z postępem prowadzonych prac porządkowych.

- Koszt inwestycji wyniesie 27 tysięcy złotych – podsumowuje Grzegorz Kuczyński. - Teren parku zostanie w najbliższych latach zrewitalizowany. W ramach tworzenia dokumentacji prowadzone są konsultacje. Dzięki temu możliwe będzie złożenie w przyszłości wniosku o objęcie dofinansowaniem z UE prac w parku i jego otoczeniu - uzupełnia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczna.naszemiasto.pl Nasze Miasto