Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pablo Picasso. Największa i najdroższa wystawa na Zamku Lubelskim (WIDEO, ZDJĘCIA)

PAF
Muzeum Lubelskie szykuje największą i najdroższą wystawę w swojej historii: 29 września wystawi prawie 300 prac Pabla Picassa.

Część już jest w Lublinie, przyjechały w skrzyniach z Francji, z Lazurowego Wybrzeża, i z USA. Leżą gdzieś w muzeum, strzeżone przez strażnika. Gdzie dokładnie - pozostaje tajemnicą, tak jak tajemnicą jest to, ile kosztują. Pozostałe dotrą wkrótce do Lublina z Niemiec, z magazynu prywatnego kolekcjonera. Łącznie będzie ich 273 - prace Pabla Picassa, malarza, grafika i rzeźbiarza, twórcy kubizmu. Grafiki, srebrne talerze i złote medaliony, ilustracje do książek. Po raz pierwszy na wystawie w Lublinie.

- Picasso miał wiele słynnych powiedzeń, jednym z nich było: „dajcie mi muzeum, a je zapełnię”. No więc dajemy mu miejsce - mówiła we wtorek Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Miejsce to dwa piętra budynku muzeum, bo „Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny” jest największym i najdroższym przedsięwzięciem, jakie organizowała ta instytucja, pracuje przy nim sześciu kuratorów i wszyscy pracownicy. Koszt na razie nie jest znany, Andrzej Frejlich, jeden z kuratorów, mówi tylko, że „jak na nasze warunki, koszt jest ogromny”.

Część dzieł hiszpańskiego artysty przyjechała do muzeum z Musee Picasso we francuskim Antibes, gdzie Picasso przez kilka miesięcy miał swoją pracownię i gdzie fotografował go Polak Michał Smajewski. Te zdjęcia także zobaczymy na wystawie w Lublinie.

Pozostała partia pochodzi z prywatnej kolekcji Thomasa Emmerlinga z Norymbergi, który przez lata zbierał ilustracje książkowe autora „Guerniki” i ze zbiorów rodziny Hugo. Ta amerykańska familia, spokrewniona z wielkim francuskim pisarzem, wydała na świat Francois Hugo, wnuka Victora, złotnika, który od 1956 roku współpracował z Picassem (jego syn także jest znakomitym złotnikiem). Wspólnie Picasso i Hugo stworzyli serię złotej biżuterii i medalionów, srebrnych talerzy, żelaznych plakiet i waz z brązu. Na wystawę do Muzeum Lubelskiego trafią medaliony i talerze. I jeśli kogoś interesują kwestie finansowe: w zeszłym roku 24 srebrne talerze autorstwa tego duetu zostały sprzedane na aukcji w Hongkongu za 2,5 miliona dolarów. W 2005 roku jeden złoty wisiorek z wzorem zaprojektowanym przez Picassa wyceniono na 10 tysięcy dolarów.

„Picasso - wizerunek wielokrotny”, od 29 września na Zamku Lubelskim, bilety 10 - 20 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto