(© 123RF)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Skalniaki są coraz popularniejszymi elementami ozdobnymi, tworzonymi w nasłonecznionych, reprezentacyjnych przestrzeniach ogrodowych.

Dobór roślin kwitnących wiosną
Bergenia - dobrze wzrasta w pełnym słońcu, choć nie ma dużych wymagań (może rosnąć także w cieniu i półcieniu, na dowolnej glebie). Wytwarza różowawe kwiaty, zakwitające już w marcu.

Miłek wiosenny - odpowiada mu miejsce dobrze nasłonecznione, w kwietniu tworzą się bujne, żółtawe kwiaty, zanikające dopiero latem.

Skalnica Arendsa - dobrze rośnie w miejscach zacienionych, na żyznej, próchniczej i wilgotnej glebie. Kwitnie od kwietnia do maja, wytwarzając białe, różowe lub purpurowe kwiaty.

Rogownica kutnerowata - wyróżnia się charakterystycznymi srebrno-szarymi, filcowatymi liśćmi. Kwitnie na biało, w maju i czerwcu. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, nawet na ubogiej glebie.

Wrzosiec - gęsto ukrzewiona roślina, charakteryzująca się długim okresem kwitnienia. Pierwsze zalążki kwiatostanu pojawiają się w marcu, zanikając dopiero pod koniec sierpnia. Podobnie jak wrzosy, preferują kwaśną glebę.

Zawilec alpejski - kwitnie na przełomie maja i czerwca, wytwarzając drobne, niebieskie, czerwone lub żółtawe kwiaty. Lubi miejsca delikatnie zacienione.

Dobór roślin kwitnących latem
Aksamitka wąskolistna - tworzy liczne, żółtawe bądź pomarańczowe kwiaty. Kwitnie przez cały sezon letni. Od innych aksamitek odróżnia ją delikatniejszy pokrój.

Goździk skalny - ma czerwonawe kwiaty, pojawiające się między czerwcem a sierpniem. Dobrze znosi duże nasłonecznienie.

Lnica bluszczykowata - kwitnienie rozpoczyna w czerwcu, tworząc liczne, żółte kwiaty, zanikające we wrześniu. Roślina ta może rosnąć w miejscach słonecznych, jest bardzo tolerancyjna na różne rodzaje gleby.

Dobór roślin kwitnących jesienią


Pozłotka - jej kwiatostan barwi się na żółto, pomarańczowo oraz czerwono. Zawiązki kwiatów tworzą się wczesnym latem i są widoczne do pierwszych, jesiennych przymrozków.

Rojnik ogrodowy - jego liście o czerwonawych brzegach tworzą duże rozety. Z nich, na pojedynczych, długich pędach, wyrastają różowe kwiaty. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Najlepiej rośnie na jałowych i suchych glebach.

Rozchodnik ostry - preferuje miejsca nasłonecznione i suche oraz piaszczyste gleby. Od czerwca do lipca wytwarza drobne, żółte kwiaty.

Wrzos - lubi miejsca nasłonecznione. W zależności od odmiany, jego kwiaty mogą przybierać różnorodną barwę: od bieli aż po intensywną czerwień. Kwitnienie rozpoczyna wczesnym latem, kończąc je dopiero we wrześniu.

Pielęgnacja skalniaka
Gdy zdecydujemy się na konkretne rośliny, powinniśmy wysadzić je do gruntu o odpowiadającej danemu gatunkowi porze roku. Warto pamiętać, że w szczelinach kamiennych mogą być umieszczane jedynie rośliny bardzo młode, które posiadają drobne, ale silne i w pełni rozwinięte korzenie. Przez pierwszy miesiąc, po wsadzeniu roślin, należy delikatnie podlewać skalniak, aby sadzonki dobrze się ukorzeniły.

Aby rośliny harmonizowały ze sobą należy zapewnić większą odległość pomiędzy sadzonkami - większość roślin skalniakowatych szybko się rozrasta.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!