Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny UMCS w najbliższą niedzielę rozpoczyna kolejny sezon kilkoma atrakcjami

Leszek Mikrut
14 kwietnia, po raz pierwszy w tym roku, punktualnie o godz. 10.00, otworzona zostanie dla zwiedzających brama Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Tym samym rozpocznie się tu kolejny sezon turystyczny.

- Zapraszamy na indywidualne i grupowe spacery, wycieczki oraz zwiedzanie z przewodnikiem - zachęca Katarzyna Skałecka z biura prasowego uczelni - na wydarzenia dla całych rodzin, a także zajęcia dla dzieci i dorosłych. Zachęcamy do odpoczynku i spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Popularny "Botanik" będzie można odwiedzać codziennie do końca października br., w dni powszednie od godz. 9.00, zaś w soboty, niedziele i święta od godz. 10:00. Szklarnie w obiekcie będą otwarte w godz. 10.00-14.00 od poniedziałku do piątku. Z kolei Dworek Kościuszków nie będzie dostępny dla zwiedzających w poniedziałki i wtorki, zaś od środy do niedzieli będzie można go zwiedzać w godz. 10.00-18.00.

Ceny biletów pozostają bez zmian:https://www.umcs.pl/pl/ceny-biletow,4287.htm

Od tego sezonu uruchomione zostaną płatności bezgotówkowe. Z Kartą Absolwenta UMCS wstęp do Ogrodu jest nadal bezpłatny. Dyrekcja Ogrodu Botanicznego oferuje także zniżki dla uczestników programów: Karta Seniora, Rodzina Trzy Plus, Karta Dużej Rodziny, Karta Turysty.

- W dniu otwarcia naszego "Botanika" rozpocznie się inauguracyjna sprzedaż Znaczka Turystycznego Ogrodu Botanicznego UMCS i Dworku Kościuszków - informuje Katarzyna Skałecka. - Znaczek ten - to drewniany krążek przedstawiający miejsce, do którego dotarł turysta. Jest on jednocześnie pamiątką i potwierdzeniem pobytu w danym miejscu. Ogród Botaniczny w Lublinie jest drugim po Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu i jego filii Arboretum w Wojsławicach „botanikiem”, który został wyróżniony Znaczkiem Turystycznym - dodaje.

W 2019 r. Ogród Botaniczny i Dworek Kościuszków dołączyły do atrakcji turystycznych i zabytków wyróżnionych ww. odznaczeniem.

- Pomysł znaczka, który jest też rodzajem gry dla kolekcjonerów, zrodził się w Czechach - tłumaczy Katarzyna Skałecka. - Obecnie istnieje on w 20 państwach i obejmuje ponad 5500 miejsc. W Polsce jest już ich prawie 800. Każdy znaczek posiada swój numer, co ułatwia kolekcjonerom zbieranie i kompletowanie kolekcji. W Lublinie do tej pory znaczkami wyróżniono: Miasto Lublin – nr 629, Bramę Krakowską – nr 630 oraz Kościół Nawrócenia św. Pawła – nr 631. Ogród Botaniczny UMCS posiada nr 775, a Dworek Kościuszków – nr 776.

Znaczki można zakupić w kasie biletowej Ogrodu Botanicznego przy wejściu od. ul. Willowej. Koszt jednego egzemplarza to 7zł. Po 31 października br. znaczki będą dostępne w siedzibie Ogrodu (ul. Sławinkowska 3) w godzinach pracy, tj. 7:00-15:00. Wszystkie informacje dotyczące znaczków turystycznych dostępne są na stronie:
www.znaczki-turystyczne.pl

Dodatkowo otwarciu Ogrodu Botanicznego towarzyszyć będą jeszcze dwa inne ciekawe wydarzenia. Pierwsze z nich to wystawa palm wielkanocnych, których autorami są uczniowie szkół podstawowych z województwa lubelskiego. Drugie zaś - związane jest z mszakami i roślinami naczyniowymi Roztocza.

O godz. 12.00 organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy pt. „Od Kluka do klucza i z powrotem... Artystyczne, naukowe i fotograficzne impresje na temat wybranych gatunków mszaków i roślin naczyniowych Roztocza” autorstwa Roberta Zubla i Adama Rybarczyka. Wstęp na wernisaż wkalkulowany jest w cenę biletu do Ogrodu.

- Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu i wsparciu Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie w ubiegłym roku była eksponowana w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN w Zwierzyńcu - wyjaśnia Katarzyna Skałecka. - Ekspozycja składa się z 22 tablic prezentujących wybrane gatunki roślin naczyniowych, mchów i wątrobowców występujących m.in. na Roztoczu. Uzupełnia ją cykl oryginalnych grafik stanowiących artystyczną, ale i botaniczną projekcję przedstawionych gatunków roślin. Punktem wyjścia dla prezentowanych prac są opisy roślin zamieszczone w pochodzącym z końca XVIII wieku trzytomowym dziele ks. Krzysztofa Kluka. Po drugiej stronie autorzy postawili nowoczesne ujęcie i opisy tych samych gatunków oparte o wiedzę naukową zaczerpniętą z opracowań florystycznych i ekologicznych oraz kluczy do oznaczania. Materią łączącą te dwa odległe czasowo „światy” są autorskie grafiki, komentarze i zdjęcia, czyli rozważania estetyczne, filozoficzne, ale też naukowe o prezentowanych gatunkach. Wszystko widziane jest przez pryzmat osobisty autorów: naukowca-botanika i artysty-przyrodnika - dodaje.

Wystawę będzie można oglądać do 12 maja br. w terminach otwarcia Dworku Kościuszków.

Szczegóły dotyczące wydarzeń można śledzić na stronie internetowej www.garden.umcs.lublin.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto