Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycie przy Bramie Krakowskiej w Lublinie. Specjaliści badają studnię (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Archeolodzy za pomocą kamery zbadali we wtorek wnętrze studni, która została odkryta na wysokości Bramy Krakowskiej w Lublinie.

Całej operacji przyglądali się liczni przychodnie. Studnia z cegły została odkryta już wcześniej, ale na wtorkowy poranek wyznaczono dokładniejsze zbadanie jej wnętrza.

Pierwsze ustalenia na gorąco? Kamera pokazała, że na dnie studni jest gruz, a jej głębokość to 22,90 m. Na jaki czas możemy szacować jej wiek? - Mogła być nadbudowywana wraz z podnoszeniem się poziomu gruntu w mieście - mówi Kurierowi archeolog Piotr Zimny z firmy Archee, która prowadzi nadzory archeologiczne w czasie inwestycji.

- Studnie miejskie na początku miały drewniane cembrowiny, które w czasie kolejnych remontów, na przykład po po pożarach miasta, były zastępowane cembrowinami murowanymi - przypomina archeolog Jacek Tkaczyk z firmy Archee.

Studnia zlokalizowana jest na terenie dawnego placu handlowego zwanego Korcami, gdzie między innymi znajdowały się wagi miejskie ważące zboże. Piotr Zimny zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół. Studnia, którą właśnie została odkryta, jest widoczna na dwóch dawnych planach Lublina - Na planie Rennera z 1800 roku jest oznaczona kółkiem, a na późniejszym o 25 lat kwadratem - precyzuje Zimny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto