Kolejarskie delegacje z całej Polski przybyły w niedzielę do Lublina na centralne obchody 37. rocznicy „Lubelskiego Lipca 80”.

Uroczystości były upamiętnieniem strajku lubelskich kolejarzy i późniejszych wydarzeń społecznych, które miały miejsce na Lubelszczyźnie w lipcu 1980 r. Lubelskie strajki uznawane są za początek drogi Polaków do wolności, która następnie kontynuowana była na Wybrzeżu czy Śląsku, a jej sfinalizowanie nastąpiło wraz z Porozumieniami Sierpniowymi i powstaniem NSZZ „Solidarność”.

Podczas niedzielnych obchodów na terenie byłej lokomotywowni został odsłonięty przez prezydenta Krzysztofa Żuka pomnik parowozu - symbolu „Lubelskiego Lipca 80”. Uczestnicy obchodów złożyli także kwiaty przed pomnikiem Doli Kolejarskiej.

ZOBACZ TEŻ:
Lodziarnia Bosko ponownie najlepsza w województwie lubelskimMieszkańcy obchodzili rocznicę cudu lubelskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]Gdy jedziesz na wakacje za granicą zabierz kartę EKUZFestiwal disco polo w Lublinie. Sprzedano siedem tysięcy biletów [ZDJĘCIA]

Wiadomości Lublin, Wydarzenia Lublin

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!