Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Wikipedii w Lublinie. Konkurs fotograficzny

wiki Lublin
wiki Lublin
Lusitana (licencje: GFDL, CC-BY-3.0)
Od 1 do 30 września trwa konkurs fotograficzny "Wiki Lubi Zabytki", który w tym roku doczekał się specjalnego podkonkursu lubelskiego. Natomiast w czwartek, 20 września, podczas prezentacji i warsztatów w ramach IX Lubelskiego Festiwalu Nauki, będzie można dowiedzieć się, jak powstaje Wikipedia oraz porozmawiać z wikipedystami.

Wiki Lubi Zabytki 2012 to 2. edycja konkursu fotograficznego, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska w celu zgromadzenia fotografii wszystkich obiektów, posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków, oraz udostępnienia ich na wolnych licencjach w repozytorium multimedialnym Wikimedia Commons. Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments, w której w 2012 roku uczestniczy 35 państw.

Udostępniając we wrześniu swoje zdjęcia zabytków w Wikimedia Commons, dajemy szansę na zilustrowanie dotyczących ich haseł w Wikipedii oraz zyskujemy szansę na cenne nagrody.

Dla autorów trzech najlepszych zdjęć przewidziano 2000, 1000 oraz 500 zł. Ponadto najlepsze fotografie wezmą udział w globalnym etapie konkursu "Wiki Loves Monuments 2012", w którym główną nagrodą jest wyjazd na Wikimanię do Hong Kongu. Przewidziano również nagrody specjalne (1500, 750 i 250 zł) dla osób, które prześlą najwięcej dobrych jakościowo zdjęć polskich zabytków, szczególnie jeżeli nie miały one dotąd swojego zdjęcia w Wikimedia Commons.

Poza konkursem ogólnopolskim, w celu promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego zorganizowano kilka edycji regionalnych "Wiki Lubi Zabytki", w tym po raz pierwszy w województwie lubelskim. Jego partnerami zostali: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie oraz "Teka Lubelska".

W ramach specjalnego "podkonkursu" wybrane zostaną najlepsze zdjęcia zabytków z terenu województwa lubelskiego. Ich autorzy otrzymają publikacje książkowe, ufundowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydawnictwo Sic! oraz Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium.

>> Strona główna konkursu

>>Szczegóły lubelskiego podkonkursu "Wiki Lubi Zabytki"

Również tegoroczna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki doczekała się projektów, poświęconych Wikipedii i innym projektom Wikimedia, m.in. Wikimedia Commons.

Osoby ciekawe, jak powstaje największa encyklopedia internetowa, mogą zapytać o to wikipedystów. Wystarczy przyjść do rektoratu UMCS w czwartek, 20 września. O godz. 14, w sali 104 odbędzie się prezentacja pt. Wikimedia, czyli Wikipedia i "projekty siostrzane" - zasady działania i współtworzenia, podczas której organizatorzy podzielą się swoimi doświadczeniami w edytowaniu i administrowaniu różnych projektów Wikimedia oraz odpowiedzą na pytania uczestników.

Natomiast o godz. 16 i 17 przewidziano warsztaty edytowania (Wikipedia od "podszewki", czyli jak zostać Wikipedystą?), gdzie pod okiem doświadczonych edytorów i administratorów Wikipedii będzie można zapoznać się z tzw. wikikodem oraz spróbować swoich sił we współtworzeniu tej encyklopedii internetowej. Ze względu na wielkość sal, udział w projektach wymaga rezerwacji miejsc za pośrednictwem strony LFN.


Zobacz więcej:
Prezentacja
Warsztaty

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto