Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy szlak turystyczny w Lublinie

Małgorzata Szlachetka
Nowy szlak turystyczny w Lublinie
Nowy szlak turystyczny w Lublinie materiały organizatora
Lublinowi w lipcu przybędzie nowy szlak turystyczny. Jego patronem zostanie najbardziej znany lubelski poeta - Józef Czechowicz. Na taki pomysł wpadł Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, który raz w roku, właśnie w lipcu, organizuje spacer trasą miejsc związanych z "Poematem o mieście Lublinie".

Nowy szlak turystyczny w Lublinie

W 80. rocznicę wydania słynnego utworu poetyckiego Józefa Czechowicza Teatr NN idzie o krok dalej. Siedem punktów, w których zatrzymują się uczestnicy lipcowych spacerów zostanie na stałe oznaczonych tabliczkami (klasztor oo. Dominikanów i Trybunał Koronny) lub muralami. Na szlaku znajdzie się w sumie 14 miejsc, każdy z nich ma odniesienie do treści poematu Czechowicza. Dodatkowo zostanie wydany przewodnik w formie papierowej, z którym tę trasę będzie można przejść o każdej porze roku. Premiera wydawnictwa planowana jest na 12 lipca, czyli najbliższy czechowiczowski spacer.

- Spacery trasą "Poematu o mieście Lublinie" stały się już tradycją, więc nowy szlak traktujemy jak rodzaj oferty dla turystów - wyjaśnia Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Bo poemat jak żaden inny utwór "reklamuje" Lublin, miasto, w którym Czechowicz się urodził i zginął tragiczną śmiercią - w czasie niemieckiego bombardowania 9 września 1939 roku.

Pierwszy spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie" odbył się w czasie lipcowej pełni Księżyca w 2003 roku. Z roku na rok przybywa chętnych do przejścia śladami miejsc, jakie inspirowały poetę: od Wieniawy przez Krakowskie Przedmieście po Wzgórze Czwartek. Tekst powstał w 1934 roku. "Akcja poematu dzieje się w lipcu, przy pełni Księżyca, kiedy to w nocną wędrówkę po mieście zabiera nas tajemniczy przewodnik--wędrowiec. Jesteśmy uczestnikami podróży w czasie do dzieciństwa Czechowicza i do miejsc, które były poecie szczególnie bliskie. (…) Poemat jest wyrazem tęsknoty Czechowicza do rodzinnego miasta, które opuścił na jesieni 1933 roku, wyjeżdżając do Warszawy" - czytamy na stronie Teatru NN.

Osoby idące śladem strof Czechowicza od czasu do czasu na trasie zauważą, namalowany na chodniku lub murze, cień czechowiczowskiego wędrowca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto