18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe odkrycia w kościele powizytkowskim

EP
Małgorzata Genca
Odnalezienie 20 pochówków i śladów trzech budowli - to bilans dotychczasowych prac archeologicznych prowadzonych w bocznej nawie kościoła powizytkowskiego przy ul. Narutowicza. Od tygodnia archeologom towarzyszą także konserwatorzy sztuki i już natrafili na pierwsze interesujące odkrycia.

- Im bardziej poznajemy ten kościół, tym więcej pojawia się zagadek - przyznaje Rafał Niedźwiadek, szef zespołu archeologów.

Jednym z podstawowych celów, jakie stawiali sobie naukowcy było odnalezienie w niej murów dawnych budowli na których powstał kościół. - Początkowo mury, których szukaliśmy, uciekały nam. Po głębszym rozpoznaniu okazało się, że możemy je wskazać. Jesteśmy też w stanie określić ich wiek. To wszystko m.in. dzięki monetom, które znaleźliśmy w niektórych pochówkach. Pochodzą z czasów między XVI a poł. XVII w - tłumaczy Niedźwiadek.

Archeolodzy mówią dziś o trzech budowlach sakralnych w miejscu obecnego kościoła. - Ich mury wzajemnie się na siebie nakładają - tłumaczy. Aby określić co to za budynki potrzeba jeszcze szczegółowych badań.

Zagadką pozostaje też okrągła budowla o której wiadomo, że istniała na styku wieży kościelnej i nawy głównej. Naukowcy spodziewają się, że na zewnątrz kościoła znajdą ślady kolejnego obiektu murowanego.

Prace trwają też na w miejscu przeznaczonym dla chóru. - Nasze założenia to skucie tynków z przełomu lat 70 i 80-tych i dojście do jak najstarszych warstw - tłumaczy Jacek Sobieraj, który kieruje pracami. Specjaliści mówią już o pierwszych ciekawych odkryciach. - W dolnych partiach zachowały się tynki bardzo przypominające te z czasów Kazimierza Wielkiego z katedry sandomierskiej - tłumaczy Sobieraj.

W świątyni od początku lutego trwa remont. Jego koszt to 16 milionów zł. Prace zakończą się pod koniec 2012 r.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, zwany też powizytkowskim lub pobrygidkowskim został wzniesiony w latach 1412-1426, na miejscu istniejącej już wcześniej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Zofii. Świątynia to wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione pod Grunwaldem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto