NFZ – mimo protestów szefów poradni i pacjentów – nie zmienił decyzji i w tym roku nocami i w święta dyżurować będą lekarze z trzech placówek, położonych na obrzeżach miasta

Od 1 marca pacjenci, którzy nocą lub w święta potrzebują pomocy ... (© Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od 1 marca pacjenci, którzy nocą lub w święta potrzebują pomocy lekarskiej, muszą jej szukać w innych niż do tej pory poradniach. Z sześciu miejsc zostały tylko trzy.

Zmieniają się też zasady przyjęć do poradni. Skorzystamy z każdej z poradni, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. Wystarczy, że placówka podpisała kontrakt z lubelskim oddziałem funduszu.

NFZ – mimo protestów szefów poradni i pacjentów – nie zmienił decyzji i w tym roku nocami i w święta dyżurować będą lekarze z trzech placówek, położonych na obrzeżach miasta (patrz ramka). Tam osoby ubezpieczone nie zapłacą za badania.

To duża zmiana, bo do końca lutego o nietypowej porze pacjentom pomagali specjaliści z: Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Spadochroniarzy, poradni Galen przy ul. Chodźki i Rzeckiego oraz lekarze i pielęgniarki z przychodni przy Hipotecznej 4. – To pewne, że większość pacjentów dowie się o zmianie dopiero w chwili, kiedy przyjadą do przychodni, którą odwiedzali do tej pory – uważa Jacek Malmon, prezes przychodni „Hipoteczna 4”. Będą musieli wtedy jechać na drugi koniec miasta, by skorzystać z pomocy lekarza. Nocą bywa to szczególnie uciążliwe – twierdzi.

Mirosław Podgórski, dyrektor poradni Galen, która nie dostała pieniędzy na nocną i świąteczną opiekę w 2011 postanowił, że placówka dalej będzie świadczyć opiekę medyczną, ale odpłatnie. – Za koszt jednej wizyty u lekarza rodzinnego, internisty lub pediatry trzeba będzie zapłacić 90 zł – mówi. I dodaje, że zamierza odwołać się do prezesa w centrali NFZ, bo chce dalej walczyć o licencję na pełnione dotąd świadczenia.

Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ, zapytana o decyzję w sprawie odwołań potwierdza jedynie, że fundusz zdecydował się je oddalić. Podkreśla też, że wybierając placówki nocnej i świątecznej opieki, NFZ brał pod uwagę wyłącznie poradnie, które spełniały wyznaczone kryteria.Komentarze (15)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

szpilowyhajama

"Kumuno wróć". Jo niy jedyn tak sie w duchu myśli. Głośno niy powiy bo go wstyt (gańba) jako byłego członka Solidarności.

W nagłych wypadkach. zawsze mogłem liczyć na pomoc świetnego personelu ze stacji pogotowia przy Spadochroniarzy. :-(((((

szpilowyhajama

@hiero2. Tam na Spadochroniarzy, mam swojego lykarza. Tak na ucho powiem, opieka jest lepsza jak w niejednej przechodni górniczej na Śląsku. Pieronie zeby sie łotym niy dowiedzieli co godom, bo się zepsują. L-4 miałem 25 lat tymu.pyrsk

hiero2

@Szpilowyhajama. Lekarze ze Spadochroniarzy już kilka razy "stawiali mnie na nogi". Za to im bardzo, bardzo, bardzo gorąco dziękuję.

szpilowyhajama

@hiero2. Opowiem ci jedna histora. Było to 2-2.5 lat tymu. Prosiłem młodego lykarza o dane tablytki które miera ponad 20 lat. biere je kiej ja uwazam,dlatego na bakier odwiedzam Spadochroniarzy. No i lykarz sie pyta. Skon pan jest? Mówie z Zabrza,a on ja z Bytomia. Pyta co pan tu robi?Mówie ożyniłem sie z lubliniankom. A pam co tu robi panie doktorze? On odpowiada pełnom pierśią ożyniłem sie w Lublinie z Lubliniaka

hiero2

@Szpilowyhajama. No i teraz już jest pewne oraz udowodnione, że najpiękniejsze dziewczyny są właśnie na Lubelszczyźnie :-)

P.S.
Ja też zamierzam ożenić się z lublinianką :-))) Tyle, że i ja jestem miejscowy. Ale przez trochę czasu mieszkałem także koło Lubina :-)))

szpilowyhajama

@hiero2. Tylko w Trybunale Koronnym. Jo broł ślub w mundurze górniczem galowym. Jak sie dowiedzieli
Dyrektor pierwszy priwarny kopalni w Polsce "SILTRCH" Jan Chojnacki,"kamrat" mi zowiścioł (zazdrościoł) jak pieron.

szpilowyhajama

Ładne (szwarne) ale???. Niewolno przi lubliniace kucac (kaszlec).bo zaraz jej sie puder ulotni z lickow( zpoliczkow)

qwerty (gość)

Do NFZ.. Słuchajcie mądrzy z NFZ!!!!!!!!!!!!!
Jest jeden sposób na skrócenie kolejek do lekarza.
Otóż trzeba wprowadzić poprawkę do Kodeksu ruchu drogowego i w tejże poprawce zawrzeć przepis umożliwiający emerytom i rencistom przechodzenie na czerwonym świetle.

kate (gość)

3 punkty- no super;/. ..normalnie kpina,,,w tym Lbn robią co chcą...
no pewnie- coś Cię boli to płać, nie masz kasy- zdychaj...

majki (gość)

"Za koszt jednej wizyty u lekarza rodzinnego, internisty lub pediatry trzeba będzie zapłacić 90 zł ". No chyba gościa pogięło. Ludzie na lekarstwa nie mają a za wizytę zapłacą 9 dych?