Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wystarcza licencjat!

[email protected]
80 procent badanych maturzystów rozważa kontynuowanie nauki na studiach wyższych – I stopnia lub jednolitych magisterskich. Z badania Gemius, przeprowadzonego na zlecenie portalu Edulandia.

80 procent badanych maturzystów rozważa kontynuowanie nauki na studiach wyższych – I stopnia lub jednolitych magisterskich.

Z badania Gemius, przeprowadzonego na zlecenie portalu Edulandia. pl wynika, że większość maturzystów chciałaby ukończyć studia z tytułem magistra, a 38 procent spośród tych ostatnich już dzisiaj deklaruje, że chciałoby kontynuować naukę także po dyplomie.


Maturzyści uznają zakończenie edukacji na poziomie licencjackim lub inżynierskim za niewystarczające – wśród osób wybierających studia I stopnia, tylko 5 procent nie chce później kontynuować nauki na studiach magisterskich, zaś blisko trzy czwarte jest już zdecydowanych, by uczyć się dalej.


Przy wybieraniu kierunku studiów, maturzyści w podobnym stopniu kierowali się własnymi zainteresowaniami, co perspektywami zawodowymi. Wśród czynników decydujących o wyborze uczelni młodzi ludzie najczęściej wskazywali: oferowane kierunki studiów i rodzaj uczelni.


Najpopularniejsze kierunki studiów to prawo i administracja, psychologia oraz medycyna. Tylko nieliczni maturzyści (2,5 procenta) ze wszystkich planujących studia wyższe, nie umieli wskazać kierunku, na którym najbardziej chcieliby studiować. Blisko połowa osób planujących studia na poziomie magisterskim nie rozważała jeszcze kwestii związanych ze swoją dalszą edukacją po dyplomie.

Jednocześnie prawie jedna czwarta maturzystów (22 procent) planujących zostać magistrem już teraz deklaruje, że chciałaby następnie podjąć studia podyplomowe. O studiach MBA słyszał co dziesiąty spośród nich, zaś co trzydziesty – chciałby po dyplomie podjąć takie studia.
Ogólne zainteresowanie sytuacją na rynku pracy deklaruje aż dwie trzecie (63 procent) badanych, tyle samo zamierza podjąć pracę w trakcie nauki na studiach lub w szkole policealnej, najczęściej już w pierwszym roku nauki.

Dla ponad połowy zamierzających pracować w trakcie nauki ważniejsze są przyczyny ekonomiczne niż chęć zdobycia doświadczenia zawodowego.

logo.jpg

80 procent maturzystów chce kontynuować naukę na studiach wyższych

22 procent planujących zostać magistrem już teraz deklaruje, że chciałaby następnie podjąć studia podyplomowe


63 procent badanych maturzystów zamierza podjąć pracę w trakcie nauki
– 4.080 zł netto – tyle chcą zarabiać maturzyści po 3 latach pracy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto