Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej otrzymali złote i srebrne medale genewskiej wystawy

Maciej Wijatkowski
Przenośny miotacz plazmy, dzieło uczonych z Politechniki, nie będzie służył kosmitom, tylko przemysłowi spożywczemu
Przenośny miotacz plazmy, dzieło uczonych z Politechniki, nie będzie służył kosmitom, tylko przemysłowi spożywczemu materiał nadesłany
Mechanizm regulacyjny cylindra wytłaczarki i mobilne urządzenie plazmowe autorstwa zespołów naukowców Politechniki Lubelskiej zostały odznaczone medalami na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków „Geneva Inventions” w Szwajcarii .

Mechanizm regulacyjny cylindra nastawnego wytłaczarki jednoślimakowej otrzymał złoty medal. To rozwiązanie konsorcjum naukowców z Polski i Portugalii, opracowane w ramach projektu Newex. Zespołowi przewodniczył prof. Janusz Sikora z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego PL.

- Nasz wynalazek umożliwia regulację długości rowków w cylindrze wytłaczarki w czasie trwania procesu wytłaczania - opisuje prof. Sikora, o którego pracach Kurier już informował. - Ma to wpływ na wydajność procesu i poziom ciśnienia wytłaczanego materiału.

Wytłaczarki znajdują zastosowanie w przetwórstwie materiałów polimerowych, żywności i związków farmaceutycznych.

Srebrny medal zdobyło przenośne urządzenie do plazmowania, skonstruowane na potrzeby rolnictwa i przemysłu spożywczego, a stworzone przez zespół prof. Joanny Pawłat, złożony z młodych naukowców: mgr inż. Michała Kwiatkowskiego i mgr inż. Piotra Terebuna, z Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL.

- Obróbka plazmą ma wiele zalet. Jest skuteczna i efektywna, a w porównaniu z metodami tradycyjnymi, cechuje się niską toksycznością - wyjaśnia prof. Joanna Pawłat, szefowa Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej. Zespół prof. Pawłat wyróżniono w Genewie już po raz drugi, poprzednio, w 2016 roku, srebro otrzymała dysza plazmowa ich konstrukcji.

Profesor Janusz Sikora jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w swoich dziedzinach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej otrzymali złote i srebrne medale genewskiej wystawy - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto