Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Lubartów: Leśnicy wypowiedzieli wojnę chrabąszczom

Agnieszka Ciekot
sxc.hu
Powychodziły już z ziemi i aby patrzeć jak dokonają inwazji na lasy. Leśnicy już przygotowują oręż do walki z chrabąszczem majowymi i kasztanowym. Bitwa zaplanowana jest na maj.

Chrabąszcze to ogromny problem dla lasów i leśników. – Powodują ogromne straty przyrodnicze i niesamowite straty w gospodarce leśnej, bo wstrzymują przyrost masy drewna. Powodują też szkody na polach uprawnych rolników – wyjaśnia Leszek Gajuś, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubartów.

Wystarczy jeden pędrak, aby w ciągu roku kilkuletnie drzewko obumarło. - Natomiast dorosłe chrabąszcze, które żerują na drzewach osłabiają ich aparat asymilacyjny. A to powoduje, że drzewa mniej pochłaniają dwutlenku węgla i mniej produkują tlenu – tłumaczy.

Chrabąszcze rozmnażają się w cyklu czteroletnim. W pierwszym roku składają w ziemi jaja. Z nich wylęgają się pędraki, które przez 3 lata żerują w ziemi zjadając korzenie drzew i roślin. W czwartym roku pędraki przekształcają się w poczwarki z których wylatują dorosłe osobniki. – W tym roku jest rójka chrabąszczy. Chrabąszcze już w większości wyszły z ziemi i rozpoczęły żer na drzewach – mówią leśnicy.

5 maja Nadleśnictwo Lubartów rozpoczyna wojnę z najeźdźcą. Do walki z chrabąszczami wykorzystane zostaną samoloty, które rozpylać będą specjalny oprysk nad lasami. - Zabieg wyonany zostanie na powierzchni 3 tys. ha. Prowadzony będzie w godzinach porannych i popołudniowych – zapowiada Gajuś. Obejmie teren Leśnictw: Pałecznica, Rozkopaczew, Jawidz, Kopanina, Nasutów, a także lasy prywatne wchodzących w skład gmin Lubartów, Niedźwiada, Serniki, Niemce, Spiczyn.

W związku z zabiegiem leśnicy apelują do mieszkańców i turystów. – Ogólnie do lasów można przyjeżdżać. Ale prosimy, aby nie wchodzić w te miejsca, które będą oznakowane jako pola zabiegowe – ostrzega zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubartów. Wojna z chrabąszczami potrwa do końca maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto