Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi slawiści z Lubelszczyzny odebrali nagrody konkursowe. Lista laureatów (zdjęcia)

Redakcja
Finał VI Konkursu Slawistycznego odbył się tym razem nie w gościnnym LO im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach, jak dotychczas, ale w Sali Rady Wydziału Humanistycznego UMCS.

Impreza, w której rokrocznie bierze udział młodzież z całej Lubelszczyzny, ucząca się języka rosyjskiego, ukraińskiego, białoruskiego, bułgarskiego i czeskiego, pasjonująca się kulturą Słowian wschodnich, południowych i zachodnich, miała w czwartek 3 kwietnia, swoje zasłużone święto. Był nim finał konkursu organizowanego cyklicznie przez Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie i Podlaską Fundację Wspierania Talentów. W poprzednich edycjach imprezy wśród organizatorów było również Kolegium Licencjackie UMCS w Białej Podlaskiej oraz Koło Naukowe Slawistów UMCS w Białej Podlaskiej.

Tegoroczna edycja odbywała się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

– Nasz Konkurs Slawistyczny wpisuje się w cykl przedsięwzięć popularnonaukowych, podejmowanych przez Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS. Otwierając możliwość promocji studiów slawistycznych wśród uczniów szkół średnich - niebawem przyszłych studentów – informuje dr Agnieszka Dudek-Szumigaj, przewodnicząca jury. – Stałym celem imprezy jest popularyzacja wiedzy o krajach słowiańskich, przybliżenie uczniom zarówno wspólnego dziedzictwa kulturowego Słowiańszczyzny, jak też specyfiki, odmienności i różnorodności kultury, tradycji, obyczajowości poszczególnych państw słowiańskich – dodaje.

Zmagania finałowe otworzył dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS prof. dr hab. Michał Sajewicz.

Spośród zaproszonych gości na sali znaleźli się m. in.: przedstawiciel Lubelskiego Kuratora Oświaty Grażyna Gryz, wicedyrektor LO im. A. Zawadzkiego w Wisznicach Marta Jaroszewicz, dyrektor LO im. ONZ w Biłgoraju Marian Klecha, dyrektor Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS dr Swietłana Szaszkowa, koordynator ds. promocji Instytutu Filologii Słowiańskiej dr Ewa Białek. Przybyli także wykładowcy UMCS oraz studenci, głównie kierunków slawistycznych.

Ale przede wszystkim obecna była młodzież – bohaterowie konkursu, którego ideą jest popularyzacja kultury krajów słowiańskich. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i prezentacji krótkiego wystąpienia na temat zwyczaju lub obrzędu wybranego kraju, przy wykorzystaniu dowolnej techniki: pokazu multimedialnego, recytacji poetyckiej, scenki rodzajowej, tańca.

Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Lublina i regionu, m.in. z Włodawy, Hrubieszowa, Biłgoraja, Wisznic i Korolówki-Osady. Jury, w którego skład weszli pracownicy Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS: dr Agnieszka Dudek-Szumigaj (przewodnicząca), dr Mariola Mostowska-Zabielska, dr Henryka Munia, dr Jadwiga Kozłowska-Doda, mgr Tomasz Typovsky, obejrzało dziewięć finałowych pokazów, oceniając wystąpienia indywidualne oraz grupowe. Całość poprowadził dr Leszek Mikrut. Jurorzy brali pod uwagę oryginalność tematu, wartość merytoryczną prezentacji, jej sposób i formę przekazu, pomysłowość, swobodę wypowiedzi, jej styl oraz język, a w wypadku kategorii zespołowej – także właściwą współpracę zespołu i harmonijność przekazu.

Nagrody w konkursie ufundowała Podlaska Fundacja Wspierania Talentów, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS.

Laureatami VI Konkursu Slawistycznego zostali:

• Wystąpienie indywidualne:
I miejsce – Łukasz Bartoszek (LO im. ONZ w Biłgoraju)
II miejsce – Aleksandra Anna Nowosad (LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie)
III miejsce – Iryna Sydoruk (LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie)

• Wystąpienie grupowe:
I miejsce – Dorota Książek, Agnieszka Torbicz, Natalia Galewska (II LO im. A. Frycza Modrzewskiego we Włodawie)

W obydwu kategoriach przyznane zostały wyróżnienia.

Szczególne wrażenie wywarła grupowa prezentacja dziewcząt z Włodawy. Przyznając im I nagrodę, komisja podkreśliła znajomość symboliki, odnalezienie przejawów tradycji we współczesności, bogactwo rekwizytów scenicznych i ich kreatywne wykorzystanie. Uczennice z włodawskiego LO wzbogaciły swój występ poczęstunkiem świeżo upieczonym chlebem według starej ludowej receptury. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż dwie dziewczęta: Dorota Książek i Agnieszka Torbicz już po raz drugi z rzędu sięgnęły po najwyższy laur Konkursu Slawistycznego (w roku ubiegłym I miejsce zapewniła im inscenizacja „Busłowe łapy”). W tym roku do ich zwycięskiego zespołu dołączyła Natalia Galewska.

Także prezentacja Łukasza Bartoszka o stroju bułgarskim spotkała się z wysoką oceną komisji, która uwypukliła oryginalność tematu, bogactwo źródeł i wnikliwość analizy. Podobała się również prezentacja Aleksandry Anny Nowosad poświęcona „duszy rosyjskiej”: za dogłębne i dojrzałe opracowanie tematu oraz płynność przekazu.

Co skłania, zachęca dzisiejszą młodzież do udziału w konkursie slawistycznym?

– Uczę się języka rosyjskiego od 4 klasy podstawówki – wyjaśnia zdobywczyni I miejsca Dorota Książek. – I dzięki temu jakoś zaszczepiła się we mnie sympatia do tej mowy. Oprócz tego, że muszę przygotowywać się z lekcji na lekcję, poznawać gramatykę, leksykę, to również chcę zagłębiać się w historię tego cudownego języka, w kulturę Rosji, obyczaje. Brałam udział w wielu konkursach z tego zakresu, a dzięki temu konkursowi oraz chęci i zaangażowaniu moich nauczycielek, mogę wciąż poszerzać swoje zainteresowania, poznawać tradycję państw sąsiednich. Gdyby nie ten konkurs, na pewno nie dowiedziałabym się, że na Białorusi ręcznik służył nie tylko do wycierania się, ale miał swoje zastosowanie rytualno-obrzędowe w każdym elemencie życia codziennego, miał swą „duszę" – dodaje.

– Do udziału w konkursie już drugi rok z rzędu zachęciły mnie panie nauczycielki – zaznacza Agnieszka Torbicz, druga z uczestniczek zwycięskiego zespołu. – To właśnie im zawdzięczamy sukces, jaki odniosłyśmy. Cieszę się, że zdobytą wiedzę mogłam zaprezentować i przekazać pozostałym uczestnikom, a także całej zgromadzonej publiczności. Z niecierpliwością czekam na kolejną edycję konkursu.

Kolejna edycja Konkursu Slawistycznego dopiero za rok. Jest więc czas, aby przygotować interesującą inscenizację, ciekawą prezentację i podzielić się wynikami swych zainteresowań z rówieśnikami, a przy okazji liczyć można na przychylność komisji konkursowej i zdobycie atrakcyjnej nagrody.

– Godny wyraźnego podkreślenia jest udział w konkursie uczniów szkół patronackich Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS – zaznacza Agnieszka Dudek-Szumigaj. – Młodzież ta przygotowuje swoje prezentacje praktycznie od pierwszej edycji tych spotkań. Znakomita współpraca i komunikacja z nauczycielami danych szkół owocuje prezentacjami konkursowymi na wysokim poziomie, co odzwierciedlają wyniki konkursu. Wprost nieocenione jest promowanie przedsięwzięcia wśród nauczycieli, w większości rusycystów, czuwających nad merytorycznym i językowym poziomem występów. Siłą rzeczy dominuje kultura rosyjska, ale wśród krajów wzbudzających zainteresowanie uczniów są także inne kraje słowiańskie, jak Bułgaria, Ukraina, Czechy i Białoruś. Cenimy sobie również fakt współpracy ze szkołami patronackimi w zakresie organizacyjnym - dodaje.

W nadchodzącym roku akademickim 2014-2015 Instytut Filologii Słowiańskiej uruchamia studia bałkanistyczne, które staną się istotnym uzupełnieniem funkcjonującej od lat rusycystyki, ukrainistyki, rosjoznawstwa, białorutenistyki i slawistyki, stwarzając przed potencjalnymi uczestnikami następnego Konkursu Slawistycznego kolejną możliwość wyboru atrakcyjnego tematu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto