Mistrzynie SPR Lublin pokonane! Zagłębie liderem ligi

Zagłębie Lubin przypomniało lubelskim szczypiornistkom gorycz ligowej porażki. SPR był niepokonany w ekstraklasie od maja 2008 r., gdy przegrał w Gdańsku trzeci mecz finału play-off.

Tydzień wcześniej mistrz Polski zdołał jeszcze uratować remis w Piotrkowie. W sobotę też walczył do ostatnich minut, ale strata była zbyt duża. Czasu na rozpamiętywanie przyczyn porażki lublinianki nie mają, ponieważ już dzisiaj zagrają awansem ze Zgodą Ruda Śląska, a od jutra myślami będą wyłącznie przy sobotnim spotkaniu z rumuńskim Baia Mare w Pucharze EHF.
Drużyna z Lublina nie tylko straciła punkty, ale pożegnała się z fotelem lidera. Zagłębie wyprzedza SPR o jedno "oczko" i podopieczne Grzegorza Gościńskiego chcąc przystąpić do fazy play-off z pierwszego miejsca muszą nie tylko wygrywać, ale i liczyć na potknięcie "miedziowych", a lubinianki poza październikową porażką w hali Globus, nikomu punktów nie oddały.

Wynik meczu na szczycie otworzyła Joanna Obrusiewicz i w pierwszej połowie to rozgrywająca Zagłębia wyrządziła SPR najwięcej szkód. Doskonale wychodziła w górę i rzutami ponad blokiem seryjnie trafiała do lubelskiej bramki. Na jej pierwsze trafienie lublinianki odpowiedziały bramkami Doroty Małek i Izabeli Puchacz. Było to jedyne prowadzenie SPR, a po tym jak w 9 min Sabina Włodek wykorzystała rzut karny, na tablicy świetlnej widniał ostatni remis (3:3). Dwie bramki zdobyte przez Obrusiewicz oraz jedna przez Kingę Byzdrę wyprowadziły Zagłębie na prowadzenie 6:3.

Piłkarki SPR słabo radziły sobie w ataku. Podobnie jak w Piotrkowie, oddały wiele nieprecyzyjnych rzutów, przez co uczyniły z bramkarki rywalek bohaterkę meczu. Fatalna końcówka pierwszej połowy, gdy ze stanu 9:7 zrobiło się 13:8, praktycznie przesądziła losy spotkania.

W 49 min Zagłębie prowadziło 24:17 i była to ich najwyższa przewaga w całym spotkaniu. Losy meczu wydawały się rozstrzygnięte, ale SPR wzorem meczu w Piotrkowie rzucił się do ostatniego ataku. Z Piotrcovią lublinianki traciły tylko trzy bramki i uratowały remis. W Lubinie w ostatnich minutach odrobiły pięć bramek, ale wydrzeć zwycięstwa nie były już w stanie.

Dzisiejsza potyczka ze Zgodą, która w sobotę niespodziewanie uległa u siebie KPR Jelenia Góra 20:23, rozpocznie się o godzinie 17.

Zagłębie Lubin - SPR Lublin 26:24 (13:8)

Widzów: 600 Sędziowały: Joanna Brehmer z Mikołowa i Agnieszka Skowronek z Chorzowa
Zagłębie: Tsvirko, Czarna, Maliczkiewicz - Obrusiewicz 7, Kordić 7, Jacek 5, Byzdra 3, Załęczna 1, Semeniuk 1, Olszewska 1, Orzeszka 1, Piekarz, Ciepłowska, Pielesz. Trener: Bożena Karkut.
SPR: Jurkowska, Sadowska - Włodek 7, Marzec 4, Małek 4, Puchacz 3, Majerek 2, Skrzyniarz 1, Wolska 1, Repelewska 1, Wojtas 1, Malczewska, Wojdat, Mihdaliova. Trener: Grzegorz Gościński.