Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Poezji w Lublinie. Niezwykły festiwal startuje już za kilka dni

Gabriela Bogaczyk
Festiwal Miasto Poezji w Lublinie
Festiwal Miasto Poezji w Lublinie Małgorzata Genca/archiwum
Spotkania z poetami, czytanie wierszy w mieszkaniach, slam poetycki, wyjątkowe koncerty oznaczają, że znów zaczyna się Miasto Poezji w Lublinie.

Dziewiąta edycja festiwalu „Miasto Poezji” potrwa trzy dni, od 1 do 3 czerwca. Odbędzie się pod hasłem „Słowa na wolności”. - To nie tylko hasło, ale też kierunek większości naszych działań. Od lat nasze wydarzenie jest miejscem dialogu, gdzie zapraszamy twórców o bardzo różnym myśleniu o rzeczywistości. To także nawiązanie do aktualnej sytuacji na świecie, niepokojów za naszą wschodnią granicą czy wojny na Bliskim Wschodzie - wyjaśnia Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!

Festiwal rozpocznie się w środę dyskusją o roli poezji w naszych czasach. O godz. 17 w Bramie Grodzkiej debatować będą m.in. Piotr Matywiecki, poeta i krytyk literacki oraz Paweł Próchniak z KUL.

W czwartek o godz. 18 w Domu Słów odbędzie się „Czytanie wolności”, poeci będą dyskutować o utworach związanych z wolnością.

W piątek o godz. 16 w Muzeum Czechowicza będzie można wziąć udział w promocji tomu wierszy Anny Kamieńskiej z lat 1939 - 1986. Na spotkanie przyjadą Paweł Śpiewak i Piotr Mitzner.

Obowiązkowy punkt programu to również popularne Mieszkania Poezji. - W prywatnych mieszkaniach, kawiarniach, uczelniach odbędzie się ponad 30 spotkań poetyckich. Te kameralne wydarzenia cieszą się ogromną popularnością. W czasie „Mieszkań Poezji” zaciera się granica między twórcą a czytelnikami. Poeci z całej Polski chętnie przyjeżdżają do Lublina, by wziąć w nich udział - dodaje Jędrek.

W tym roku w „Mieszkaniach Poezji” wezmą udział: Jacek Dehnel, Piotr Matywiecki, Roman Honet, Adam Wiede-mann i Konrad Góra.

Miasto Poezji skierowane jest również do najmłodszych fanów literatury. - Podwórko Domu Słów przy ul. Żmigród zmieni się w bajkową przestrzeń Pinokia. Po roku Mumin-ki ustępują, z ich miejsce zajmą Gepetto, wróżki i Pinokio - mówi Alina Bąk z Teatru NN. Dzieci wezmą udział w warsztatch z czerpania papieru, kaligrafii oraz spotkaniach z ilustratorami bajek.

W tym roku odbędą się także słynne przed laty „Koziołki Poetyckie”, czyli artystyczny slam, w którym każdy uczestnik będzie prezentował, w ciągu 3 minut, swoją kreatywność w żonglowaniu słowami. O tym, kto zwycięży, zadecy-duje publiczność.

Miasto poezji to także koncerty. Będzie można usłyszeć „Czechokołysanki” inspirowane poezją lubelskiego poety oraz niepowtarzalny koncert z udziałem legendarnego ra-pera Afrojaxa w towarzystwie lubelskiej noizowej orkiestry.

- W tym roku festiwal trwa krócej niż zawsze, ale za to nadal intensywnie. Wszyscy myślimy już o przyszłej edycji, podczas której będziemy świętować 10-lecie Miasta Poezji w Lublinie - mówi Alina Bąk.

POLECAMY TEŻ:
->> Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty 2016. Sprawdź, jak wypadła Twoja szkoła
->>Nowy budynek powstaje przy ul. Leszczyńskiego w Lublinie (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto