Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majdanek: muzealne archiwum wkracza w nową epokę

Maria Krzos
Nowy sprzęt zapewnia bezpieczne skanowanie archiwaliów
Nowy sprzęt zapewnia bezpieczne skanowanie archiwaliów Jacek Babicz
Państwowe Muzeum na Majdanku uruchomiło właśnie nowoczesny system informatyczny, który znacznie usprawni pracę naukowców, studentów oraz wszystkich zainteresowanych historią obozu. 100 tys. zł na tę inwestycję przekazało ministerstwo kultury.

- Nasze archiwum jest jak serce muzeum - mówi Anna Wójcik, kierownik Działu Archiwum PMM. - Zgromadzone tu zbiory są bazą, która umożliwia pracę naukowcom i dzięki której trwa pamięć o więźniach obozu.

Mniej więcej połowa pieniędzy przyznanych przez ministerstwo poszła na zakup nowoczesnego sprzętu dla archiwum, w tym dwóch nowoczesnych skanerów, które w bezpieczny sposób skanują dokumenty sprzed kilkudziesięciu lat (w tym jeden z możliwością skanowania negatywów), laptopu, aparatu cyfrowego i serwerów, na których umieszczono cały system.

Nie oznacza to oczywiście, że wcześniej zasoby muzeum przechowywane były wyłącznie w formie papierowej. - Jednak system "Archiwista", który właśnie wdrażamy, integruje wszystkie cyfrowe bazy danych, którymi dysponowaliśmy do tej pory - tłumaczy Anna Wójcik. - W przyszłości chcemy również zeskanować wszystkie oryginalne dokumenty, na podstawie których zgromadzono zawarte w systemie informacje.

W czwartek w Lublinie rozpoczynają się Dni Majdanka. Potrwają do poniedziałku

Jak to działa w praktyce? Ktoś, kto szuka informacji na temat danej osoby, musi tylko wpisać jej nazwisko (lub np. numer obozowy) w wyszukiwarkę "Archiwisty". System wyświetli wszystkie informacje na jej temat, jakie znajdują się w dokumentach archiwum (np. datę przybycia do obozu, datę śmierci, a nawet ilość paczek, które otrzymywała w trakcie pobytu na Majdanku). Pojawią się również informacje, w jakich dokumentach znajduje się to nazwisko. Przy części nazwisk są już również skany oryginalnych dokumentów. Docelowo - mają być przy wszystkich.

Korzystanie z "Archiwisty" możliwe będzie na miejscu, w archiwum na Majdanku. Wkrótce jednak (najprawdopodobniej w marcu) część tych informacji dostępna będzie również za pośrednictwem strony internetowej PMM. Tą drogą będzie można np. ustalić, czy dane nazwisko pojawia się w zasobach archiwum).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto