Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin z 1940 roku na unikatowym filmie. Będzie pokaz

Małgorzata Szlachetka
Kadr z filmu przedstawiającego Lublin z wiosny lub lata 1940 roku. Czarno-biały film trwający 8 minut i 41 sekund do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie trafił pod koniec ubiegłego roku.
Kadr z filmu przedstawiającego Lublin z wiosny lub lata 1940 roku. Czarno-biały film trwający 8 minut i 41 sekund do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie trafił pod koniec ubiegłego roku. Materiały organizatora/kadr z filmu
Film, który powstał 77 lat temu zostanie w Lublinie pokazany tylko raz: 12 lipca w Sali Operowej CSK.

Operator kamery rozpoczyna spacer po Lublinie od gmachu dawnej Kasy Przemysłowców Lubelskich przy Krakowskim Przedmieściu, który w czasie wojny dostał status hotelu „tylko dla Niemców”.

Czarno-biały film trwający 8 minut i 41 sekund do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie trafił pod koniec ubiegłego roku. Przekazująca go osoba podała, że autorem nagrania jest anonimowy niemiecki kupiec. Na filmie dominują obrazy z Lublina, pod koniec mamy jeszcze ujęcia z Kraśnika.

- Na mnie największe wrażenie zrobiły kadry robione za Bramą Grodzką, na terenie dzielnicy żydowskiej. To jest unikat, bo nie znamy żadnego innego materiału filmowego z tego miejsca. Również z okresu istnienia tam getta - podkreśla historyk dr hab. Adam Kopciowski, szef Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, współorganizator środowej projekcji.

Można przypuszczać, że operator chodził po mieście w cywilnym ubraniu. - Bo niektórzy z przechodniów uśmiechają się do niego - zauważa dr hab. Kopciowski.

Żydzi mają na ramieniu opaskę z gwiazdą Dawida. Historycy są zdania, że ten zapis okupacyjnej rzeczywistości mógł powstać wiosną lub latem 1940 roku, jeszcze przed utworzeniem przez Niemców getta na Podzamczu. Właśnie takie datowanie, choć ze znakiem zapytania, mamy na stronie internetowej muzeum w Waszyngtonie wraz z uwagą o doskonałej jakości kopii.

Środowa projekcja to być może jedyna okazja, aby zobaczyć ten film w Lublinie (chodzi o obwarowania prawne związane z jego udostępnianiem). Ze względu na zainteresowanie jutrzejsza projekcja w CSK została przeniesiona do Sali Operowej. Początek godz. 18.30, Centrum Spotkania Kultur, wstęp wolny.

Pokazowi filmu będzie towarzyszyć dyskusja. Udział w niej wezmą m.in. dr. hab. Adam Kopciowski (Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS), Jacek Nowakowski (Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie), Marcin Fedorowicz (Dział Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN w Lublinie), Krzysztof Banach (Państwowe Muzeum na Majdanku) i Krzysztof Mucha (autor wizualizacji nieistniejącej synagogi Maharszala z Lublina).

Organizatorzy wydarzenia to Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, Zakład Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS oraz Centrum Spotkania Kultur.


Zobacz także: Przemysławs Sadowski o swojej roli w spektaklu "Pogrom w przyszły wtorek"

ZOBACZ TEŻ:
Lodziarnia Bosko ponownie najlepsza w województwie lubelskimMieszkańcy obchodzili rocznicę cudu lubelskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]Gdy jedziesz na wakacje za granicą zabierz kartę EKUZFestiwal disco polo w Lublinie. Sprzedano siedem tysięcy biletów [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto