Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin - Terespol: Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

Redakcja
Wschodniosłowiańscy kolędnicy już po raz siedemnasty wyznaczyli tradycyjne spotkanie na Lubelszczyźnie w ostatnim tygodniu stycznia.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

W piątkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie rozpoczął się trzydniowy XVII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich.

W sobotę oraz w niedzielę przesłuchania festiwalowe będą odbywać się w Terespolu. To jedyna w roku okazja, aby w tym samym miejscu i czasie można było usłyszeć tak wielu prawosławnych duchownych oraz świeckich wykonawców, śpiewających w większości bez akompaniamentu.

Wczorajszy koncert inauguracyjny, zatytułowany „Wieczór z kolędą wschodniego pogranicza”, uświetniło swą obecnością wielu znakomitych gości.

Z kraju i z zagranicy przyjechali hierarchowie Kościoła Prawosławnego, Katolickiego i Ewangelickiego, a także przedstawiciele służby konsularnej, magistratu, rządu, mediów.

Obecni byli również przedstawiciele wyższych uczelni, studenci oraz gospodarz spotkania - wspólnego, tradycyjnego, kończącego okres karnawałowy kolędowania w naszym mieście – prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel.

W tegorocznych spotkaniach festiwalowych wystąpi prawie 800 osób z Polski, Białorusi i Ukrainy, skupionych w 36 zespołach z ponad 50, które wyraziły chęć udziału.

Przywracając rolę kolęd w zbliżaniu narodów, zaprezentują zarówno te popularne, jak i zapomniane już dziś utwory. Publiczność będzie miała możliwość podziwiania kolęd, koladek, jak i pastorałek oraz szczedriwek, prezentowanych przez najlepsze chóry.

Obecny festiwal to kolejna odsłona tej wspaniałej imprezy.

- Gościmy najlepsze chóry naszych wschodnich sąsiadów, ale również chóry parafialne naszej ziemi, które w ten sposób dają świadectwo bogactwa liturgicznego wschodniej prawosławnej kultury- informuje arcybiskup Abel. - Uczestnicząc w tych niezwykłych spotkaniach kolędniczych, wspólnie przeżywamy radość duchową.

Festiwal nie jest utrzymany w regule konkursowej, a jego zasadę stanowią przesłuchania festiwalowe. Wiek artystów jest bardzo zróżnicowany. Najmłodsza uczestniczka ma 4 lata, a najstarszy uczestnik głowę pokrytą zaawansowaną już siwizną.

Wczoraj publiczność wysłuchała Chóru Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Chóru Parafii Prawosławnej z Kobylan, Chóru Katedry Prawosławnej z Lublina i Chóru Rodzinnego Parafii Monasteru z Supraśla. Wystąpili też goście z Białorusi i Ukrainy: Zespół „Tutejsza Szlachta” z Mińska oraz Chór Żeński „Lira” ze Lwowa.

Dzisiaj oraz jutro przesłuchania festiwalowe odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu. W ciągu dwóch dni wystąpią 34 zespoły śpiewacze, a każdy z nich zaprezentuje po 4 kolędy, koladki, pastorałki lub szczedriwki. Prezentacjom towarzyszy wystawa fotograficzna Orth Photo, będąca tematyczną podróżą opowiadającą o kolorach prawosławia w Polsce.

Wystawa pokazuje prawosławie widziane obiektywem i sercem jednocześnie: kolory wiejskich i miejskich cerkwi, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, barwne i szanowane postacie związane z prawosławiem, duchowieństwo, parafian. Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Bronisław Komorowski.

Organizatorzy imprezy to Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Fundacja Dialog Narodów, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej i Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu. Festiwal dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto