Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: SP nr 49 przy Bronowickiej kończy działalność

KOS
Szkoła Podstawowa nr 49 jest częścią Zespołu Szkół nr 4
Szkoła Podstawowa nr 49 jest częścią Zespołu Szkół nr 4 Małgorzata Genca
Szkoła Podstawowa nr 49, wchodząca w skład ZS nr 4 im. J. Korczaka, kończy działalność. Dzieci, które do tej pory trafiały do tej placówki, mają się uczyć w zwykłych szkołach.

SP nr 49 różni się od innych podstawówek tym, że nie ma własnego rejonu. Uczą się w niej dzieci posiadające opinie z poradni pedagogiczno-psychologicznych. W opiniach tych wskazuje się potrzebę umieszczenia dziecka w klasie wyrównawczej. Uczniowie, którzy trafiają do takich klas, mają dodatkowe lekcje, mające im pomóc nadrobić zaległości w nauce.

Szkoła mieści się przy ul. Bronowickiej. Oprócz SP nr 49 w skład zespołu wchodzi Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 oraz Gimnazjum Specjalne nr 20.

- SP nr 49 powstała w latach 90-tych ubiegłego wieku decyzją ówczesnego kuratora oświaty - informuje Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania urzędu miasta. - Nie ma żadnego umocowania w przepisach oświatowych, które obowiązują w tej chwili. Nie przewidziano w nich istnienia szkół z klasami wyrównawczymi.

- Jeśli miasto nie przekształci SP nr 49 w placówkę innego typu, umrze ona śmiercią naturalną - mówi Alicja Dudek, wicedyrektor ZS nr 4. - Liczymy na to, że tak się nie stanie. W Lublinie potrzebna jest taka szkoła. Do nas na przykład chodzi sporo dzieci romskich. Dzięki dodatkowym zajęciom łatwiej im jest skończyć szkołę.

Na razie jednak nic nie wskazuje na to, by miasto miało podjąć jakiekolwiek kroki w kierunku przekształcenia SP 49.

- W szkole tej od trzech lat nie jest prowadzony nabór do pierwszych klas - dodaje Dumkiewicz-Sprawka. - Może to wskazywać na to, że jej funkcjonowanie w naszym mieście nie jest niezbędne. Zaś jeśli chodzi o dzieci romskie - uczą się one w kilkunastu lubelskich szkołach, nie tylko w tej jednej.

Dumkiewicz-Sprawka podkreśla, że według najnowszych przepisów dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych powinny, w miarę możliwości , uczęszczać do szkół ogólnodostępnych. Zadaniem tych placówek jest zapewnienie im odpowiedniej opieki. - W tej chwili decyzja o tym, do jakiej szkoły ma uczęszczać dziecko należy do rodziców - mówi dyr. wydziału. - Mogą oni umieścić je w specjalnym ośrodku szkolno--wychowawczym, w klasie integracyjnej lub w szkole masowej.

Oddziały dla uczniów z trudnościami w nauce do tej pory funkcjonują w Gimnazjum nr 12. Jednak one również są stopniowo wygaszane.

- Nie zmienia się nic jeśli chodzi o działalność specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie miasta - uspokaja Ewa Dumkiewicz-Sprawka. - Te, które działały do tej pory, pracować będą nadal. Dotyczy to również gimnazjum z klasami przysposabiającymi do zawodu. Funkcjonuje ono w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Diamentowej.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto