Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Replika Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Redakcja
W Kinie Studyjnym „Chatka Żaka” w najbliższą środę, 22 stycznia, rozpoczyna się tradycyjna coroczna impreza filmowa związana z prezentacją najnowszych filmów nakręconych przez rosyjskich reżyserów.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Do niedzieli, 26 stycznia, przez 5 kolejnych dni lubelscy kinomani będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami rosyjskiej kinematografii.

„Sputnik nad Polską” jest corocznym festiwalem filmów rosyjskich, który miał swą premierę w 2007 roku w Warszawie.

Organizatorzy nie wiązali szczególnych nadziei z upowszechnianiem tego przedsięwzięcia, jednak bardzo szybko okazało się, iż już pierwsza edycja była dużym sukcesem, a Polacy lubią rosyjskie kino i powinno ono być obecne zarówno w telewizji, jak i w salach, gdzie odbywają się projekcje filmowe.

Czwarta edycja festiwalu zaliczona została do najważniejszych wydarzeń kinematograficznych sezonu.

Od tamtego czasu każdego roku pokazy filmów rosyjskich odbywają się zarówno w Warszawie, jak i w wybranych miastach naszego kraju. Z roku na rok ich liczba systematycznie wzrasta.

Celem odbywającego się zwyczajowo jesienią warszawskiego festiwalu „Sputnik nad Polską” jest prezentowanie najbardziej znaczących dzieł najnowszej rosyjskiej sztuki filmowej, dzieł zarówno twórców już uznanych, jak i dopiero wchodzących na scenę, a także filmów przeznaczonych dla dzieci.

Obecna, siódma już replika (zwana także mutacją) festiwalu, prezentująca wybór repertuaru głównego, odbywa się w 40 polskich miastach.

Od 2008 roku w Rosji organizowany jest symetryczny festiwal "Wisła", prezentujący dzieła polskiej kinematografii.

W ramach 7 edycji Repliki Festiwalu Filmów Rosyjskich do Lublina do kina studyjnego „Chatka Żaka” – Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS przylatuje „Sputnik nad Polską” (22-26 stycznia br.). Na program całego przedsięwzięcia składa się 8 tytułów. Codziennie będzie miała miejsce jedna projekcja, a w weekend po dwie.

- Jak zwykle lubelscy kinomani będą mieli okazję zapoznać się z dorobkiem przede wszystkim najnowszej kinematografii rosyjskiej – informuje Biuro Prasowe UMCS - choć nie zabraknie powrotów do filmów, które wyznaczały jej trendy w ostatnich latach.

Bilety są już dostępne. Karnet na wszystkie seanse kosztuje 40 zł., zaś wejściówki można nabyć po 10/12 zł

- Studiuję filologię rosyjską i bardzo jestem zainteresowana filmami, które będą zaprezentowane w Lublinie – zwierza się Katarzyna. - Sztuka filmowa – to moje hobby. W naszym Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS mamy w każdy czwartek możliwość obejrzenia jakiegoś rosyjskiego obrazu filmowego, ale projekcje na stosunkowo małym monitorze telewizyjnym i na dużym ekranie kinowym to jednak dwie różne sprawy. Karnet już kupiłam. Boję się jednak, że mogę opuścić jakiś seans, gdyż sesja jest za pasem, więc i nie wszyscy wykładowcy będą chcieli zrozumieć moje filmowe zainteresowania i popatrzeć na nie pobłażliwym okiem. Lepszym terminem dla tego festiwalu byłby jednak grudzień lub dopiero koniec lutego, a więc przed sesją lub po niej już. Teraz trzeba się uczyć – dodaje z uśmiechem.

Lubelska edycja zaczyna się pokazem obrazu "Pragnienie” w reżyserii Dmitrij Tiurina. Jest to film z 2013 roku i opowiada o Kostii, żołnierzu walczącym w Czeczenii.

PROGRAM lubelskiej Repliki 7. Festiwalu „Sputnik nad Polską” (wg materiału organizatora) - kino studyjne „Chatka Żaka”, termin 22-26.01.2014 r.:

22 stycznia, godz. 20.00 - „PRAGNIENIE” reż.: Dmitrij Tiurin obsada: Michaił Grubow, Roman Kurcyn, Siergiej Ławygin, Anna Banszczykowa, Aleksiej Guskow, Galina Bokaszewskaja, Jelena Morozowa, Swietłana Smirnowa-Marcinkiewicz, Oleg Kulikowicz, Igor Lach; prod.: Rosja 2013 (102 min)

Życie Kostii dzieli się na dwie części – przed i po Czeczenii. Problem nie tkwi w samej wojnie, ale w wypadku, do którego podczas niej doszło. Wybuch czołgu spowodował poważne poparzenia całego ciała. Chłopak ukrywa twarz, niechętnie obcuje z ludźmi. Ból życia uśmierza hektolitrami alkoholu. Pewnego dnia dowiaduje się o zniknięciu swojego kolegi z wojska. Rusza na poszukiwania, dzięki którym coś się w nim zmienia. Znów czuje się potrzebny. A dzięki relacji z cierpiącym na bezsenność synkiem sąsiadki Kostia wraca do swojej życiowej pasji – rysowania.

23 stycznia, godz. 20.00 - „DELIVERANCE” reż.: Siergiej Kuzniecow obsada: Andriej Fechretdinow, Aleksiej Onieżyn, Marina Wajnbrand, Weronika Wiernadskaja; prod.: Rosja 2013 (64 min)

W swoim pełnometrażowym debiucie Siergiej Kuzniecow snuje filozoficzne rozważania o istocie ludzkiej tożsamości i sensie egzystencji. Bohater filmu budzi się w kostnicy. Nie wie, kim jest, ani dlaczego tam się znalazł. Przeszłość wraca do niego w sennych obrazach z dzieciństwa, we wspomnieniach przypadkowych sytuacji, które przeplatają się na ekranie z wydarzeniami dziejącymi się w czasie rzeczywistym. Jednak jak odróżnić sen od jawy, wyobraźnię od rzeczywistości?

24 stycznia, godz. 17.45 - „CÓRKA” reż.: Aleksandr Kasatkin, Natalia Nazarowa obsada: Marija Smolnikowa, Jana Osipowa, Igor Maziepa, Władimir Miszukow, Oleg Tkaczow, Kiriłł Nazarow, Anastasija Imamowa, Jewgienij Tkaczuk, Marija Zwonariowa, Alona Kuzniecowa, Anna Puzan; prod.: Rosja 2012 (110 min)

Inna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Spokój miasteczka niweczy grasujący w okolicy seryjny morderca, czyhający na życie nastolatek. Policja jest bezradna – jak wskazuje dochodzenie, zabójcą nie kierują ani względy majątkowe, ani seksualne. Sytuacja zdaje się bez wyjścia…

24 stycznia, godz. 20.00 - „JA” reż.: Igor Wołoszyn obsada: Artur Smoljaninow, Oksana Akińszyna, Aleksiej Gorbunow, Anna Michałkowa, Aleksiej Filimonow, Marija Szałajewa, Irina Brazgowka, Michaił Jewłanow, Władimir Sorokalita, Aleksiej Połujan, Roman Radow, Piotr Zajczenko, Oleg Garkusza, Olga Simonowa; prod.: Rosja 2009 (89 min)

Film „Ja” - to portret straconego pokolenia lat 90-tych, pogrążonego w narkotykach i zagubionego w kryminalnej rzeczywistości ówczesnej Rosji. Bohater filmu, młody chłopak z prowincji, przygodę z narkotykami zaczął już w dzieciństwie. Jego znajomi to głównie narkomani, przestępcy, punkowcy. Chłopak w wolnych chwilach pisze awangardowe sztuki teatralne. Aby uciec przed poborem do wojska, daje się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Pobyt tam okazuje się gorzką lekcją życia: przymusowe leczenie, utarczki z sanitariuszami, halucynacje. Życie w „domu wariatów” przeplata się z kołaczącymi się w jego głowie wspomnieniami z dzieciństwa, w którym centralne miejsce zajmuje Guru o pseudonimie Rumun – zabójca i narkoman.

25 stycznia, godz. 17.45 – „ŻYĆ” reż.: Wasilij Sigariew obsada: Olga Łapszina, Jana Trojanowa, Aleksiej Filimonow, Jewgienij Sytyj, Anna Ukołowa, Dmitrij Kuliczkow; prod.: Rosja 2012 (120 min)

Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?

25 stycznia, godz. 20.00 – „BĘDĘ PRZY TOBIE” reż.: Paweł Ruminow obsada: Marija Szałajewa, Roma Zienczuk, Marija Siomkina, Iwan Wołkow, Michaił Kryłow, Jelena Morozowa; prod.: Rosja 2012 (83 min)

Inna - to piękna, młoda, odnosząca sukcesy kobieta. Typowa przedstawicielka nowej rosyjskiej klasy średniej. Pracuje jako managerka w moskiewskiej restauracji, gdzie jest darzona szacunkiem i sympatią kolegów. W życiu Inny jest jedna szczególna osoba – jej sześcioletni syn Mitia. Chłopiec jest centrum świata matki, jej najlepszym przyjacielem i sprzymierzeńcem. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Od tej chwili najważniejsze staje się znalezienie nowych rodziców dla małego Mitii.

26 stycznia, godz. 18.00 – „STARY CZŁOWIEK” reż: Jermek Tursunow obsada: Jerbołat Toguzakow, Orynbiek Mołdahan; prod.: Kazachstan/Rosja 2012 (102 min)

Stepowy moralitet o potrzebie czynienia dobra bez oczekiwania w zamian wdzięczności, o nieśpiesznym, pozbawionym pychy dostosowaniu się do naturalnego biegu czasu, bez żądzy zysku i bogactw, o skromności i samowystarczalności. O nierozerwalnej więzi legendarnych stepowych koczowników i ich obecnych spadkobierców.

26 stycznia, godz. 20.00 – “ALL INCLUSIVE” reż.: Eduard Radziukiewicz obsada: Michaił Biespałow, Marina Aleksandrowa, Nonna Griszajewa, Roman Madianow; prod.: Rosja 2011 (93 min)

Życie Andrieja – właściciela drogiej i popularnej klinki weterynaryjnej na Rublowce – jest udane. Co więcej, cieszy się zainteresowaniem pięknych kobiet, które przychodzą do niego ze swoimi pupilami. Namiętna noc z żoną oligarchy wszystko jednak zmienia. Zazdrosny mąż Edik odkrywa prawdę. Andriej ma tylko jedno wyjście z sytuacji – ucieczkę z kraju. Wyjeżdża więc do Turcji na wycieczkę typu , nie podejrzewając, że podróż ta zawiera o wiele więcej atrakcji, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Po piętach depcze mu austriacki płatny zabójca Rudolf…

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto