(© archiwum Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

- Jestem ciężko chory i regularnie muszę przyjmować leki - opowiada nasz Czytelnik. - Ostatnio w aptece chciałem wykupić receptę, ale farmaceutka nie sprzedała mi leku. Tylko dlatego, że miesiąc w dacie był napisany cyfrą rzymską. To oburzające, że przez głupi błąd lekarza chorzy mają takie problemy.

Jak się okazuje, to nie jedyny taki przypadek. Podobna sytuacja spotkała też pana Witolda.

- Aptekarka nie sprzedała mi leku, bo stwierdziła, że zapisywanie daty cyfrą rzymską jest niezgodne z prawem - mówi. - Musiałem wrócić do lekarza, żeby przepisał receptę. Podobno problem wynika z tego, że cyfrę rzymską łatwiej jest podrobić niż arabską.

Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej przyznaje, że farmaceuta może odmówić realizacji recepty, jeśli istnieje podejrzenie jej podrobienia. - W tej sytuacji najprawdopodobniej tak było. Przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich nie określają, czy miesiąc w dacie ma być pisany cyfrą arabską, czy rzymską - tłumaczy. - Inaczej jest w przypadku liczby określającej ilość leku. Tę kwestię reguluje już wyżej wymienione rozporządzenie ministra zdrowia, które mówi, że ilość leku ma być określona cyframi arabskimi lub słownie.

Jeżeli pacjent ma wątpliwości co do przyczyn niewydania mu leku w aptece, może zwrócić się do LOIA. - Wszystkie takie przypadki wspólnie z apteką analizujemy i wyjaśniamy - zapewnia Barszcz. - Pacjenci mogą liczyć na naszą pomoc.

Nieprawidłowe podanieliczby opakowań, czy daty to nie jedyny problem pacjentów. Donajczęstszych błędów, popełnianych przez lekarzy podczas wypisywania recept, należą m.in. wpisanie nieprawidłowego numeru PESEL, niepostawienie pieczątki, czy nanoszenie poprawek bez adnotacji.


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!