Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin przychodniami stoi

Redakcja
W Lublinie działa kilkadziesiąt niepublicznych przychodni, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co to oznacza dla pacjenta?

Może pójść tam po bezpłatną poradę do specjalisty, zrobić zdjęcie rentgenowskie czy zapisać się do lekarza rodzinnego. Za wizytę zapłaci NFZ. Uwaga, na darmową wizytę trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

- Aby zapisać się do jednego z naszych specjalistów, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego i umówić się na wizytę na konkretny dzień – tłumaczy Marta Kasprzyk z Centrum Medycznego Special-Med. - Można zrobić to telefonicznie, albo przyjść do siedziby firmy przy ulicy Weteranów. Skierowanie nie jest wymagane przy wizycie w poradni okulistycznej, ginekologicznej i dermatologicznej.

W CM Special-Med pacjenci mogą poradzić się m. in. u alergologa, chirurga, diabetologa, endokrynologa, kardiologa, logopedy, neurologa, ortopedy i urologa.

Kto nie chce czekać na wizytę refundowaną przez NFZ, może skorzystać z komercyjnej oferty centrum, ale to wydatek co najmniej kilkudziesięciu złotych. W ramach płatnych usług można m. in. wykonać usg stawów biodrowych u dzieci, poradzić się u onkologa, urologa i neurologa.

Ceny podane są na stronie internetowej firmy.

Szeroki wachlarz usług oferuje NZOZ Specjalistyka Czechów. Prawie wszystkie badania i wizyty są refundowane.

– W ramach kontraktu z NFZ przyjmują u nas lekarze wszystkich specjalności, rehabilitanci i stomatolodzy – tłumaczy doktor Danuta Kruk, wiceprezes firmy. – Nowością, od 15 września będzie możliwość zbadania stawu biodrowego noworodków w poradni preluksacyjnej, a także wykonanie echa serca w nowo otwartej poradni kardiologicznej.

Aby skorzystać z szerokiej gamy lekarskich porad w Specjalistyce Czechów, trzeba zarejestrować się na wizytę. Można zrobić to z wyprzedzeniem i umówić się na konkretny termin, albo przyjść do przychodni rano i zarejestrować się na wizytę tego samego dnia. Na pacjentów czeka codziennie połowa miejsc u specjalistów. Uwaga, decyduje kolejność zgłoszeń. W kolejce do lekarza można poczekać nawet półtora miesiąca, ale do dermatologa, chirurga i laryngologa można dostać się praktycznie bez czekania.

- Nigdy nie odsyłamy pacjentów, którzy są chorzy i potrzebujący – podkreśla doktor Kruk.

Przychodnia prowadzi również poradnię lekarza rodzinnego i badania profilaktyczne, w ramach refundowanych przez ratusz programów. Teraz mogą się tam szczepić 12-latki przeciwko wirusowi HPV.

Szeroki wachlarz usług to wizytówka Centrum Medycznego Sanitas.

– Przyjmują u nas lekarze rodzinni i doktorzy wszystkich specjalności – wyjaśnia Sławomir Sawulski z Sanitasu. – Mamy też dużą poradnię rehabilitacji, a nawet blok operacyjny i osiem oddziałów zabiegowych. Pacjenci mogą skorzystać m. in. z zabiegów operacyjnych laryngologicznych, urologicznych, chirurgicznych, proktologicznych, ginekologicznych czy dermatologicznych. Prowadzimy system chirurgii jednego dnia, dzięki czemu pacjent może wyjść do domu krótko po zabiegu.

Sanitas oferuje także leczenie hemoroidów, bezinwazyjne kruszenie kamieni układu moczowego przy wykorzystaniu ultradźwięków i operację zaćmy. - To jedyne miejsce w Lublinie, oprócz Kliniki Okulistyki, w którym pomagamy pacjentom zmagającym się z zaćmą – podkreśla Sawulski.

Cały zakres usług objęty jest kontraktem z NFZ, ale do niektórych specjalistów trzeba poczekać w kolejce przez kilka miesięcy. Aby zapisać się na bezpłatną wizytę w CM Sanitas, należy mieć przy sobie aktualny dokument ubezpieczenia oraz skierowanie do poradni specjalistycznej. Bez skierowania można skorzystać z porad dermatologa, ginekologa – położnika, okulisty, oraz psychiatry.

Firma oferuje także usługi komercyjne, w ramach których skorzystać można z kompleksowej opieki medycznej, poczynając od wizyty u alergologa, diabetologa, kardiologa, foniatry, czy reumatologa, po wykonanie mammografii, ultrasonografii, badania dopplerowskiego i spirometrii. Informacje o cenach wizyt i badań można znaleźć na stronie internetowej firmy.

Na bezpłatną wizytę u lekarza można zapisać się także do Centrum Medycznego Luxmed, w którym przyjmują specjaliści w dwunastu poradniach. Na darmową wizytę czeka się średnio od trzech do pięciu tygodni. Na najbardziej obleganych specjalistów trzeba poczekać nawet do trzech miesięcy.

- Na darmowe wizyty można zapisać się do poradni reumatologicznej, neurologicznej, pulmonologicznej, laryngologicznej, gastroenterologicznej, hematologicznej czy psychiatrycznej – tłumaczy Elżbieta Stasieczek z CM Luxmed. – W ramach kontraktu z NFZ oferujemy także badania: gastroskopię i kolonoskopię.

Pacjenci z pokaźniejszym portfelem mogą skorzystać z płatnych wizyt w ponad 25 poradniach w Luxmedzie i szerokiej gamy badań diagnostycznych.

- Stawiamy na badania laboratoryjne, które wykonujemy dla całego województwa – wyjaśnia Stasieczek. – Dla wygody pacjentów wprowadziliśmy możliwość odbioru wyników badań on-line na naszej stronie internetowej.

Marta Ćwik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto