Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie w rankingu województw. Nieatrakcyjne, słabe, ale bezpieczne

Sławomir Skomra
Mimo lotniska i nowo wybudowanej drogi ekspresowej S17, pod kątem infrastruktury lubelskie nadal jest w tyle za innymi województwami.
Mimo lotniska i nowo wybudowanej drogi ekspresowej S17, pod kątem infrastruktury lubelskie nadal jest w tyle za innymi województwami. Małgorzata Genca/archiwum
Województwo lubelskie od lat walczy o coraz lepsze pozycje w rankingach gospodarczych. Ale najnowszy raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową o atrakcyjności gospodarczej województw i podregionów jest jak kubeł zimnej wody na głowę.

Wypadamy w nim bardzo słabo. W generalnym zestawieniu woj. lubelskie zajęło przedostatnie miejsce w rankingu, wyprzedzając tylko podlaskie. Liderem atrakcyjności gospodarczej od kilku lat jest województwo śląskie, a za nim plasują się mazowieckie i dolnośląskie. - Niska atrakcyjność inwestycyjna pięciu województw nie oznacza, że nie mają one szans na przyciągnięcie dużych inwestorów - szanse te są, ale mniejsze niż w innych województwach - pocieszają autorzy raportu.

Lublin i okolice
Dokument IBnGR jest obszerny i dokładny, bo bada nie tylko potencjał województw, ale także 54 podregionów. W tym przypadku widać iskierkę nadziei, chociaż na Lubelszczyźnie, oprócz podregionu lubelskiego, reszta województwa nie jest atrakcyjna gospodarczo.

Lublin i okolice wypadają jednak całkiem nieźle jako miejsce do prowadzenia działalności usługowej. W tym roku to nasz debiut z czołówce. Zajęliśmy 11. miejsce na 54 możliwe. Podregion lubelski nieźle wypada także jeśli chodzi o atrakcyjność pod kątem zaawansowanych technologii. - Pozycjami zamieniły się dziewiąty w tym roku Lublin z dziesiątym Szczecinem - czytamy w raporcie.

Dużym plusem Lublina są absolwenci szkół maturalnych i duża liczba studentów. Minusów w tej kategorii nie mamy.

Kiepskie województwo
Wróćmy jednak do spraw całego województwa. Przez lata wiele osób powtarzało, że zaletą lubelskiego są niskie koszty pracy, czyli to, że zarabia się tu mniej niż w innych regionach Polski. Potwierdzają to autorzy raportu IBnGR, ale jednocześnie zastrzegają, że minusem są „deficyty jakościowe, niski poziom przedsiębiorczości”.

Autorzy badania bardzo słabo ocenili województwo, jeśli chodzi o promowanie się i docieranie z informacjami do firm, które potencjalnie mogą tu zainwestować. Razem z lubuskim i podlaskim okupujemy w tej kategorii dół tabelki. Okazuje się też, że mimo lotniska i drogi ekspresowej S17, pod kątem infrastruktury lubelskie nadal jest w tyle za innymi województwami.

Naszym atutem jest bliskość Warszawy, ale żeby to wykorzystać, trzeba skrócić czas dojazdu do stolicy.

Lubelskie jest jednak w czołówce rankingu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo powszechne. Liczba popełnianych przestępstw i ich wykrywanie jest ważnym czynnikiem decydującym o inwestycjach. Lubelskie zostało uznane za jedno z najbardziej bezpiecznych województw. Zajęło 2. miejsce za podkarpackim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto