Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Podzamcze mocno się zmieni. Będzie nowy plan zagospodarowania tego terenu [WIZUALIZACJE]

Sławomir Skomra
Wizualizacja. Tak ma wyglądać, już tej jesieni, targ przy ul. Ruskiej. MKK chce wydać na inwestycję ok. 300 tys. złotych
Wizualizacja. Tak ma wyglądać, już tej jesieni, targ przy ul. Ruskiej. MKK chce wydać na inwestycję ok. 300 tys. złotych materiał UM Lublin
Prace nad obecnymi przepisami i wyznacznikami, jak ma wyglądać Podzamcze, trwały od 2008 roku. Po burzliwych dyskusjach Rada Miasta przyjęła dokument w maju 2015 roku. W czwartek prezydent Lublina ogłasił, że ten teren urbanistycznie i architektonicznie trzeba zdefiniować na nowo. - Nowy plan może zostać przyjęty w przyszłym roku - zapowiedział Krzysztof Żuk.

Co się stało, że dokument trzeba zmienić? Jak mówi prezydent, zmienił się Lublin i rynek. - W obecnej wersji zaplanowano stosunkowo wiele przestrzeni na funkcje handlowe i biurowe - mówi Żuk i zauważa, że obecnie w Lublinie już takich miejsc aż tak dużo nie trzeba.

Za to jest potrzeba budowania hoteli. - Jesteśmy po rozmowach z inwestorem zainteresowanym budową hotelu na Podzamczu - ujawnia Żuk. To fundusz, który wstępnie myślał o działce na styku hali targowej Nova i targowiska na terenie Lubelskich Dworców.

Ów tajemniczy inwestor oczekuje jednocześnie kolejnych zmian w planie. W tym tak rewolucyjnych, jak rozważenie połączenia pl. Zamkowego z terenem po drugiej stronie al. Tysiąclecia. Obecnie w planie nie ma takiego połączenia, ale wcześniej padały propozycje budowy kładki nad ruchliwą trasą lub tunelu pod nią. Ratusz je odrzucił, ale jak się dziś okazuje - wracają do gry.

Tak samo może wrócić odsłonięcie Czechówki postulowane przez wiele osób na etapie konsultacji planu. O ile prezydent na kładkę lub tunel patrzy dosyć przychylnie, to koncepcji odsłonięcia Czechówki nie darzy już takim zrozumieniem.

- Musimy spojrzeć na sprawę tak: będzie to raczej wyglądało tak jak przy Tarasach Zamkowych, niż jak rzeka, po której będą pływały łódki - zauważa.

Prace nad nowym planem jeszcze trzeba zdefiniować. O wiele szybciej zajdą zmiany na targowisku przy ul. Ruskiej.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu chciano w tym miejscu postawić pokaźną, nowoczesną halę. Jednak z projektu wycofali się kupcy ze spółki Bazar, którzy mieli współfinansować inwestycję.

Miasto nie skreśla hali, ale nie stawia jej już na pierwszym miejscu. Teraz MKK, spółka córka MPK zajmie się ucywilizowaniem targowiska.

- Teren zostanie w pełni utwardzony kostką brukową. Będzie nowe oświetlenie. Stoiska zostaną ujednolicone, a istniejąca hala będzie wkomponowana w nowe otoczenie - mówi wiceprezes MKK Karolina Gdulewicz, pokazując wizualizacje, gdzie 120 straganów przykrywa jasne zadaszenie.

Koszt operacji to 300-350 tys. złotych.

- Prace przeprowadzimy w okresie wakacyjnym po konsultacjach z kupcami. Nie przewidujemy wzrostu opłat na targowisku - zapewnia Tomasz Fulara, prezes MPK.

I jeszcze jedno. Ratusz chciałby, aby w planie Podzamcza zaszła znacząca zmiana. Planiści mieliby przewidzieć budowę nowego obiektu, który może stać się symbolem Lublina.

I nie chodzi o żaden pomnik, ale o: - Miejsce takie jak Centrum Kopernika, jak Centrum Solidarności w Gdańsku, jak łódzka Manufaktura - tłumaczy wizję prezydent Lublina, zaznaczając: - Oczywiście, nie postawimy drugiego Centrum Spotkania Kultur.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto