Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Czego rodzice oczekują od dobrej szkoły?

Maria Krzos
Lubelskie: Czego rodzice oczekują od dobrej szkoły?
Lubelskie: Czego rodzice oczekują od dobrej szkoły? Jacek Babicz/Archiwum
Czego rodzice oczekują od szkoły? Przede wszystkim tego, by ich dzieci czuły się w niej bezpiecznie. Taki wniosek płynie z badania, które przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych wśród blisko 5 tys. rodziców. Na liście cech pożądanych przez rodziców, wysokie miejsce zajęła też przyjazna atmosfera. Wysoki poziom nauczania uplasował się dopiero na 6. pozycji.

- Mogę powiedzieć, że wskazania te w pełni pokrywają się z moimi odczuciami na temat tego, jakie są oczekiwania rodziców względem szkoły - komentuje badania Mirosław Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. - Dlatego, kiedy zachęcamy rodziców do wyboru naszej placówki, w pierwszej kolejności podkreślamy fakt, że jest miejscem bezpiecznym dla ich dzieci.

Badania IBE prowadzone były wśród rodziców dzieci z klas czwartych szkół podstawowych. Ankietowanych poproszono o wybranie trzech najważniejszych cech, które powinna posiadać dobra szkoła (wybierali wśród 12 elementów). Wśród cech najczęściej wskazywanych przez rodziców, znalazło się bezpieczeństwo - tego oczekuje aż 78,95 proc. ankietowanych.

Dla 58,15 proc. rodziców najważniejsi są dobrzy, kompetentni nauczyciele. 42,83 proc. oczekuje od placówek przyjaznej atmosfery. Kolejne miejsca zajęły: dobry kontakt nauczycieli z uczniem (41,56 proc.), dobre wyposażenie sal lekcyjnych (25,05 proc.), wysoki poziom nauczania (22,57 proc.), dobre wychowanie (21,05 proc.).

Na liście rodzicielskich oczekiwań znalazły się także bogactwo zajęć pozalekcyjnych (18,19 proc.) oraz dobra współpraca szkoły z rodzicami (12,53 proc.). Mniejsze znaczenie ma wysoki prestiż szkoły (7,31 proc.) oraz jej dobra organizacja (7,74 proc.).

Natalia Skipietrow, rzecznik prasowy IBE: Rodzicom, którzy wybierali bezpieczeństwo, nie chodziło tylko o to, by ich dzieci nie stykały się z agresją i przemocą - tłumaczy. - Chodzi przede wszystkim o to, by szkoła troszczyła się o uczniów w codziennych sytuacjach i nie dopuszczała do jakichkolwiek ekstremalnych momentów - wyjaśnia. - Dziwić może, że stosunkowo mało osób wskazało wysoki poziom nauczania - tłumaczy dalej Skipietrow. - Nie można jednak powiedzieć, że rodzice nie doceniają tego elementu. Dla wielu istotni są kompetentni nauczyciele. To zapewne tacy, którzy potrafią m.in. dobrze uczyć i tym samym są gwarantem wysokiego poziomu nauczania w placówce.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto