Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Absolwencie, sprawdź w jakiej branży zarobisz najwięcej

MSZ
archiwum
W branżach technologii informatycznych, ubezpieczeń i energetycznej świeżo upieczeni absolwenci wyższych uczelni zarobią najwięcej. Tegoroczni maturzyści, którzy jesienią rozpoczną studia powinni sprawdzić, czy kierunek, który wybrali przyniesie im w przyszłości zadowalające wynagrodzenia.

Jak pokazały wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak średnia płaca osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy wyniosła w 2010 roku 1,9 złotych miesięcznie. Wynik ogólnopolski nie jest pocieszający dla żaków z województwa lubelskiego, bowiem mediana płac w naszym regionie jest o 300 złotych niższa niż w kraju.

Czytaj także: Serwis dla tegorocznych maturzystów, studentów i przyszłych pracowników

- Województwo lubelskie uplasowało się na czwartej od końca pozycji ze średnią miesięcznych zarobków wynoszącą 1600 złotych. To wynagrodzenia osób, które rozpoczynają pierwszą pracę - podają twórcy badania. Niższe płace otrzymają mieszkańcy tylko trzech województw: kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego (1,5 tys. zł) i warmińsko-mazurskiego (1,4 tys. zł). - Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć osoby, które podjęły pierwszą pracę w woj. mazowieckim (2,3 tys. zł) oraz pomorskim i wielkopolskim (2 tys. zł).

Raport opracowany przez firmę Sedlak & Sedlak wyróżniał również wynagrodzenia osób, które rozpoczynają swoją karierę zależnie od branż, w których dostały pierwszą pracę. - Na najwyższe zarobki wśród osób podpisujących swoje pierwsze umowy o pracę mogli liczyć zatrudniani w branży technologii informatycznych. Mediana ich wynagrodzeń ukształtowała się na poziomie 2, 5 tys. zł i była o blisko 67 proc. wyższa niż ta zaobserwowana w przypadku takich sektorów jak handel oraz nauka i szkolnictwo 1,5 tys. złotych - podają twórcy raportu. Osoby rozpoczynające swoją pracę na szczeblu specjalisty mogły liczyć na zarobki rzędu 2,2 tys. złotych. Warto również dodać, iż jedna czwarta z nich osiągała płace powyżej 2,9 tys. złotych. Dla porównania pracownicy szeregowi otrzymywali wynagrodzenia na poziomie 1,7 tys. złotych, a 25 proc. z nich zarabiało ponad 2,2 tys. złotych.

Jednym z najważniejszych aspektów, które decydowały o zarobkach był pozom wykształcenia. Absolwenci szkół wyższych z tytułem magistra, bądź inżyniera mogły liczyć na wynagrodzenia o 33 proc. wyższe niż osoby, które ukończyły tylko szkołę podstawową, bądź zawodową. - Kolejnym ważnym czynnikiem była znajomość języka angielskiego. Osoby, które biegle mówią w tym języki mogły liczyć na 47 proc. wyższe zarobki niż osoby, które zadeklarowały, że słabo znają ten język - twierdzą twórcy zestawienia.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto