I LO im. Staszica w Lublinie to wg rankingów najlepsze liceum w województwie lubelskim. Zobacz, jakie szkoły są na kolejnych pozycjach.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Lubelskie I LO im. Stanisława Staszica to najlepsze liceum w województwie lubelskim – tak wynika z opublikowanego w styczniu rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”. W stawce ogólnopolskiej Staszic jest 39, znacznie niżej niż przed rokiem.

W ubiegłorocznym zestawieniu lubelska „1” była 17 w kraju (dwa lata temu 67). Teraz najlepsza szkoła z naszego regionu spadła o ponad 20 miejsc.

– W ub. roku mieliśmy więcej laureatów olimpiad. W tym nieco mniej, za to więcej finalistów. A ci są w rankingu „słabiej” punktowani – wyjaśnia przyczyny spadku Małgorzata Klimczak, wicedyrektor I LO. – Ale i tak bardzo się cieszymy z pierwszego miejsca w regionie, i to kolejny rok z rzędu.

– Najważniejsze, że nadal jesteśmy najlepsi – podkreśla Paulina, uczennica „Staszica”. – Ten ranking po raz kolejny utwierdza mnie w przekonaniu, że wybrałam dobrą szkołę. Dzięki niej będę miała szansę na dobre studia na dobrej uczelni.

– Wszystko zależy od nauczycieli – zauważa Rafał, inny z uczniów I LO. – U nas nie ma lekcji o niczym, na których nic się nie dzieje. Zawsze jest ciekawie, nawet na najnudniejszych przedmiotach.

Zaskoczeniem jest wysoka pozycja I Społecznego LO im. Unii Europejskiej w Zamościu, które awansowało z 85 na 67 miejsce w kraju i 2 w regionie.


– Niewielkie klasy (17-18 uczniów – red.), dobre przygotowanie nauczycieli, zachęcanie uczniów do pogłębiania wiedzy, mnóstwo zajęć dodatkowych. To gwarantuje dobre wyniki – mówi Agnieszka Kowal, dyrektor zamojskiego liceum.

Szkoła z Zamościa wyprzedziła III LO im. Unii Lubelskiej z Lublina. Rok temu Unia była na 42 miejscu, teraz jest dopiero 93 (i 3 w regionie). Systematycznie w rankingu „Rzeczpospolitej” spada II LO im. Hetmana Jana Zamojskiego. Dwa lata temu „Zamoy” był 26 w kraju, roku temu – 71, a teraz dopiero 141.

Wśród techników z naszego regionu najlepsze jest Technikum Elektroniczne z Lublina (7 miejsce).

Dalej są: lubelskie Technikum Chemiczne (11 miejsce) i Technikum Logistyczne ZS Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim (32 miejsce).

To już trzynasta edycja rankingu ogłaszanego przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”. Po raz pierwszy osobno oceniano licea i technika. Po raz pierwszy też kapituła zdecydowała o rozszerzeniu kryteriów oceny szkół.

Oprócz sukcesów w olimpiadach (według których układane były dotychczasowe zestawienia) o pozycji szkół zdecydowały wyniki z matur, a także opinia o szkole nauczycieli akademickich.

Najlepsze licea w woj. lubelskim:

1. I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie (miejsce 39 w ogólnopolskim rankingu)

2. I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu (67)

3. III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie (93)

4. II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie (141)

5. Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego w Lublinie (143)

6. III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu (159)

7. XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (191)

8. II LO im. Komisji Edukacji Narodowej z Puław (221)

9. Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie (230)

10. I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z Białej Podlaskiej (235)

11. LO im. Organizacji Narodów Zjednoczonych z Biłgoraja (239)

12. LO im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach (281)

13. IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie (291)

14. Ogólnokształcące Liceum Lotnicze z Dęblina (302)

15. I LO im. Stefana Czarnieckiego z Chełma (308)

16. V LO im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (318)

17. I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu (343)

18. I LO z Radzenia Podlaskiego (362)

19. I LO im. Marii Curie-Skłodowskiej z Ryk (374)

20. I LO im. Tadeusza Kościuszki z Włodawy (376)

21. II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej (385)

22. Prywatne LO im. I. J. Paderewskiego (388)

23. Społeczne LO im. Jana III Sobieskiego (399)

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Irek (gość)

Ja odradzam topowe szkoły, bo są topowe tylko z nazwy. Gostyński, czy nawet kilka innych szkół mają dużo lepsze programy, co jako rodzic pedagog potwierdzam.

Mieczysława (gość)

„Nie ma pędzenia po tematach, jak w najlepszych rankingowych szkołach. Dzięki temu każdy się uczy, a nie zakuwa bez sensu” – z tym akurat masz rację. Moja córka kończyła Gostyńskiego jakiś czas temu i dobrze sobie teraz radzi na studiach. Efekty działań wielu szkół niestety są teraz bardzo widoczne, na egzaminach gimnazjalnych, a potem maturalnych. Szkoda, bo energia tych młodych ludzi często idzie na marne.

Piotr (gość)

Dokładnie – wszyscy patrzą tak naprawdę na rankingi, a potem szkoły opuszczają osoby zdenerwowane i mające słabą wiedzę przedmiotową i o świecie. Moja córka chodzi do liceum im. ks. K. Gostyńskiego. Tam jest wykorzystywane nauczanie symultaniczne oraz jest szansa skorzystania z e-learningu. Co mi się podoba, jako rodzicowi – indywidualne podejście nauczyciela do ucznia. Nie ma pędzenia po tematach, jak w najlepszych rankingowych szkołach. Dzięki temu każdy się uczy, a nie zakuwa bez sensu.

xxx (gość)

klasy po 17-18 osób.... ...redaktor chyba przesadził.... Chciałbym również zauważyć ,że nie liczy się szkoła jaką się kończy ale podejście ucznia. Sam nie kończyłem najlepszego liceum w regionie ,a pomimo tego dostałem się na wybraną uczelnię z pierwszej listy. Obecnie studiuję prawo ,a niektórzy z moich szkolnych kolegów dostali się na UM w Lublinie na wydział lekarski. Oczywiście były też osoby które zdały maturę bardzo słabo ,bądź w ogóle ale wszystko zawdzięczają swojemu podejściu do sprawy.