Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczna propaguje wiedzą o ptakach. Powstała książka

Leszek Mikrut
LM
Gmina Łęczna wydała książkę zawierającą opis 50 gatunków ptaków spotykanych na terenie miasta, ich liczebności i różnorodności.

Publikacja stanowi efekt obserwacji i badań wykonanych przez ornitologów.

- O ile przepiórkę, bociana lub srokę większość z nas rozpozna bez trudu - wyjaśnia Grzegorz Kuczyński z Referatu Organizacyjno-Administracyjnego Urzędu Miejskiego w Łęcznej - to już zidentyfikowanie licznie występujących w Łęcznej takich ptaków jak: kopciuszek, pokląskwa, kapturek, łozówka - dla wielu osób będzie już problem. Jeszcze trudniej może być przy gatunkach rzadkich, jak np. remiz, zimorodek, pójdźka. W takich przypadkach pomocna zatem będzie wydana właśnie książka „Ptaki Łęcznej” - dodaje.

W książce znajdują się kolorowe zdjęcia ptaków wraz ze szczegółowym opisem, co pozwala na rozpoznanie gatunku nawet przez osobę o nikłej wiedzy ornitologicznej. Jest tam również mapka obrazująca występowanie poszczególnych gatunków na terenie miasta oraz informacje praktyczne dotyczące ich obserwacji i życia (np. pory dnia i roku, w których można słuchać śpiewu danego gatunku, sposób dokarmiania, informacja o tym, czy jest to gatunek zimujący w Polsce itp.). Nie brak w książce także ciekawostek. Dowiedzieć się można m.in., że pokląskwa potrafi naśladować głosy innych ptaków.

Książka „Ptaki Łęcznej” została opracowana przez dr. Grzegorza Grzywaczewskiego pracownika Katedry Zoologii, Ekologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Łukasza Bednara. Wydanie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Album „Ptaki Łęcznej” już niebawem dostępny będzie w łęczyńskich szkołach i bibliotekach. Urząd Miejski w Łęcznej dla osób zainteresowanych przedmiotową publikacją przygotował kilka egzemplarzy tej ciekawej książki. Będzie je można wygrać w konkursach. Szczegóły podane zostaną tuż po Nowym Roku na stronie www.leczna.pl oraz w serwisach społecznościowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto