Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laury konserwatorskie przyznane. Doceniono renowację czterech zabytków (ZDJĘCIA)

Redakcja
Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, fragment sklepienia,
Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, fragment sklepienia, A. Frąckiewicz
Konkurs odbywa się już po raz dwudziesty. Kapituła przyznała w tym roku cztery „Laury Konserwatorskie” dla najlepiej odnowionych zabytków na Lubelszczyźnie. Uroczystość wręczenia odbędzie się w środę w Teatrze Starym. Do kogo trafiły te wyróżnienia?

Coroczny konkurs ma za zadanie wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich z woj. lubelskiego o wysokiej jakości artystycznej. To także uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów-gospodarzy zabytków i wykonawców prac.

W tym roku kapituła pod przewodnictwem lubelskiego konserwatora zabytków wyłoniła czterech gospodarzy zabytków w regionie.

Muzeum Lubelskie dostało "Laur" za całokształt prac konserwatorsko-badawczych w Kaplicy Trójcy Świętej, które trwały przez ostatnie lata. Chodzi o prac przy ceglanych ścianach i schodach do krypty oraz prace przy południowej i zachodniej części ścian zewnętrznych.

- Prace konserwatorskie i badawcze w kaplicy są nieustannie prowadzone, co pozwala na stałe poszerzanie wiedzy o jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce - zaznacza Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Kolejnym nagrodzonym jest klasztor ojców dominikanów w Lublinie. - Za kompleksową rewaloryzację obejmującą prace konserwatorskie i restauratorskie przy elewacjach, w prezbiterium, nawie oraz w czterech kaplicach bazyliki ) wraz z zabytkowym wyposażeniem (ołtarzami, organami i chórem muzycznym, obrazami, nagrobkami) - wylicza wojewódzki konserwator zabytków.

Wyróżnienie trafiło również do parafii św. Trójcy w Janowie Podlaskim za remont barokowego kościoła wraz z konserwacją wnętrza. W tym kościele znajduje się sarkofag i pomnik biskupa, poety i historyka Adama Naruszewicza, który w Janowie Podlaskim spędził ostatnie lata swego życia.

- Obiekt ten wymagał wykonania badań, skupienia uwagi na detalu, elementach snycerki, szczególnie na kolumnach, by nie zatracić efektu złoceń, pozostawionego przez XVIII-wiecznych wykonawców - dodaje Kopciowski.

Ostatnim nagrodzonym jest parafia św. Bartłomieja Apostoła w Goraju za prace konserwatorskie w prezbiterium kościoła parafialnego. Kościół wybudowano w latach 1779-1782 z fundacji profesora Akademii Zamojskiej i proboszcza gorajskiego. Kościół utrzymany jest w stylu barokowym, murowany otynkowany, jednonawowy.

- Wykonanie tych prac przyczyniło się do poprawy stanu technicznego, wpłynęło korzystnie również na estetykę wnętrza XVIII-wiecznego kościoła, poprzez przywrócenie zniekształconych walorów dekoracji - wyjaśnia wojewódzki konserwator zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Laury konserwatorskie przyznane. Doceniono renowację czterech zabytków (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto