Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lalki na jubileusz Unii Lubelskiej w muzeum Czechowicza (ZDJĘCIA)

Maciej Wijatkowski
Anna Kośka: - Każda moja lalka to osobne dzieło i nie ma dwóch takich samych
Anna Kośka: - Każda moja lalka to osobne dzieło i nie ma dwóch takich samych Małgorzata Genca
Lalki wykonane według obrazów Matejki na 450-lecie Unii Lubelskiej można zobaczyć w Muzeum Czechowicza. O pracy nad postaciami z epoki i o innych lalkach mówi ich autorka, Anna Kośka.

Od kiedy tworzy pani lalki?

Pierwsze powstały 10 lat temu, dla córki. Zrobiłam lalkę - lekarkę, bo dziecko bało się lekarzy. Pomogło. Potem pojawiły się następne i kolejne. Potem pierwsza wystawa. Kolejne lalki powstawały na zamówienie znajomych, wszystko tzw. pocztą pantoflową. I ruszyło. Nie powiem, że masowo, bo każda moja lalka to osobne dzieło i nie ma dwóch takich samych. To mam chyba po babci, która szyła lalki dla mnie i siostry. Używam nawet jej maszyny, kiedy można. Większość prac wykonuję jednak bez pomocy maszyny, bo nie da się skomplikowanych kostiumów i elementów postaci uszyć na maszynie, tym bardzie, że skupiam się teraz na lalkach figuratywnych, przedstawiający konkretne postaci, a to jest jak malowanie.

Kiedy przyszła pora na lalki historyczne?

W 2016 roku otrzymałam stypendium artystyczne prezydenta Lublina na stworzenie lalek - bohaterów legend miasta. Wcześniej podejmowałam lubelskie tematy, ale były to koziołki, aniołki. Kiedy zaczęłam odwzorowywać konkretne postaci: Marilyn Monroe, Amy Winehouse, czy Angelinę Jolie, zaczęłam myśleć o postaciach z naszej historii i tak to się zaczęło.

Kiedy pojawił się w planach Jan Matejko i jego „Unia Lubelska”?

Pomysł rzucił Benon Buj-nowski, a propozycję napisania projektu - Grzegorz Lech, przewodniczący Stowarzyszenia Unia Absolwentów III LO, którego też jestem absolwentką. Projekt napisałam, bo robiłam to wcześniej, zawodowo i dostałam środki na realizację. To był projekt „Unia, dialog, pamięć”, Urzędu Miasta Lublin. Potem już przyszła praca, każda lalka to tydzień, łącznie 10 lalek.

Co robią lalki, kiedy nie ma wystaw?

W roku szkolnym jeżdżą do szkół i przedszkoli, a ja opowiadam ich historię i historie, którą ilustrują. Marzy mi się muzeum lalek i historia Jagiellonów z postaciami.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lalki na jubileusz Unii Lubelskiej w muzeum Czechowicza (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto