Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyż przy ul. Lipowej w Lublinie wymaga szybkiej renowacji

Leszek Mikrut
Krzyż stojący na niewielkim skrawku zieleni tuż przy wejściu na teren zespołu cmentarnego przy ul. Lipowej, a jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku MPK, jest już mocno zniszczony i wymaga szybkiego odnowienia, a może nawet wymiany.

Ustalenie właściciela tego obiektu nie jest jednak tak oczywiste. Ten wysoki stary krzyż nie zawiera żadnej inskrypcji, żadnej informacji.

- O ile działka przy ul. Lipowej jest miejska, to krzyż już nie znajduje się na majątku gminy – informuje Karol Kieliszek z biura prasowego prezydenta Miasta Lublin. - Jakąś podpowiedzią może służyć Kościół Rektoralny pw. Wszystkich Świętych lub administracja cmentarza przy ul. Lipowej - dodaje.

Ten trop okazuje się jednakże błędny.

- Krzyż ten nie stoi na terenie cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Lipowej, ale (...) na terenie należącym do Gminy Lublin. Dlatego prosimy zgłosić się do właściciela. (...) Oczywiście wszystko, co znajduje się na tym terenie jest więc w jurysdykcji właściciela. Niestety, nie jesteśmy upoważnieni wypowiadać się w sprawach Gminy Lublin – stwierdza w mailu anonimowa, jak zawsze, osoba z kancelarii cmentarza.

Poproszony o zajęcie stanowiska ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej, zauważa, że tego typu obiekty były stawiane przed laty, a nawet przed wiekami. Niekiedy są one wyrazem pobożności ludowej i wierzę, że były stawiane w porozumieniu ze społecznością lokalną i w jej interesie uwzględniającym potrzeby danej społeczności. Trudno jednak po latach dojść niekiedy zarówno przyczyn, jak i ustalić fundatorów czy budowniczych.

- O ile krzyż czy figura została postawiona formalnie przez dana parafię i jest ona jej prawnym we wszystkich aspektach właścicielem, także w zakresie gruntu, to do parafii należy opieka nad danym obiektem – stwierdza ks. Krzysztof Podstawka. - Wobec prawa bowiem wszyscy są równi. Z informacji przeze mnie posiadanych wynika, że parafie, na terenie ich administracji, w sensie prawa kościelnego, nawet jeśli nie są prawnymi właścicielami gruntu i obiektu – to sprawują taka opiekę. I jest ona urzeczywistniana bądź przez same osoby prawne Kościoła katolickiego, jak i przez wiernych, dla których dany obiekt pełni ważną funkcję w ich życiu wiary - dodaje.

Biorąc pod uwagę zły stan techniczny tego przydrożnego obiektu sakralnego oraz miejsce jego lokalizacji, mogłoby się zdawać, że to właśnie Kościół Rektoralny pw. Wszystkich Świetych w Lublinie lub Zarzad Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Lipowej w Lublinie powinny zająć się danym krzyżem i przeprowadzić jego naprawę, remont lub wymianę. Tak jednak nie jest.

- Uzyskałem informację od proboszcza parafii pw. Nawrócenia Świetego Pawła, na terenie której znajduje się wspomniany krzyż, że parafia, nie będąc właścicielem terenu, na którym ów krzyż postawiono, ani nie mając informacji, kto jest jego fundatorem, budowniczym itp. podejmie działania zmierzające do jego wymiany, bądź gruntownego remontu – informuje rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej. - Stosowna informacja ma zostać, bądź już została podana wiernym do informacji. Po zgromadzeniu odpowiednich środków ruszą prace - uzupełnia.

Z rzeczowymi zapewnieniami lubelskiego hierarchy kościelnego mniej już korespondują ogólnikowe słowa proboszcza przywołanej parafii.

- Wszystkie miejsca kultu, jakie znajdują się na terenie naszej parafii otaczamy troską i szacunkiem – przypomina ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii p.w. Nawrócenia św. Pawła z siedzibą przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. - Byłoby rzeczą wspaniałą, gdybyśmy nie tylko ów krzyż, ale także cały kościół mogli odrestaurować. Mimo braku środków na natychmiastowe działanie, nie rezygnujemy z zamiarów remontu. Liczymy, że w nieodległej przyszłości uda nam się zaangażować ludzi dobrej woli, dzięki którym możliwy będzie remont krzyża i innych zabytków sakralnych na terenie parafii.

Skoro więc krzyż na zieleńcu miejskim przed cmentarzami przy ul. Lipowej nie ma swego bezpośredniego właściciela, a i żaden z podmiotów otwarcie nie deklaruje gotowości przeznaczenia funduszy na jego remont lub wymianę, należy tylko mieć nadzieję, że bardzo sfatygowany stan techniczny obiektu nie pozwoli jednak na jego przewrócenie się na kogoś oczekującego na przystanku MPK, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie.

POLECAMY:
Jarmark Jagielloński 2017. Kura odwiedziła Port Lotniczy Lublin (ZDJĘCIA)
Balony nad Nałęczowe. Wyślij zdjęcie i wygraj lot balonem (PLEBISCYT)
Lubelska Piesza Pielgrzymka w drodze na Jasną Górę (ZDJĘCIA)
Miss Chmielaków 2017. Zobacz kandydatki (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto