Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krasnystaw. Protest rolników w obronie polskiego cukru

KS
KS
Krasnystaw. Protest rolników w obronie uczciwej prywatyzacji cukrowni w Krasnymstawie.
Krasnystaw. Protest rolników w obronie uczciwej prywatyzacji cukrowni w Krasnymstawie. KS
W poniedziałek, 15 września na obwodnicy Krasnegostawu odbywał się protest rolników i plantatorów buraka cukrowego. Protestujący częściowo blokowali przejazd trasą Zamość-Lublin. Akcja trwała do godziny 12.30 i nie była tak uciążliwa jak zapowiadali to początkowo rolnicy.

Krasnystaw. Protest rolników - mundurowi karali protestujących mandatami
Punktualnie o godzinie 11 na obwodnicy Krasnegostawu pojawili się rolnicy. Wielu z nich miało transparenty i wykrzykiwało hasła w obronie uczciwej prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowniczej S.A.

– Tak dalej rządzić nie można! Rozpoczęli prywatyzację, nie chcą jej dokończyć, tak się nie traktuje swoich obywateli. Nie jestem zadowolony z protestu, bo jest to ostateczna forma wyrażania swojego zdania i wolałbym bez protestów, przy stole zawrzeć umowę o prywatyzację, która będzie korzystna dla Skarbu Państwa i plantatorów – mówił Gabriel Janowski, jeden z organizatorów protestu. – Warto dodać, że rolnicy nie protestują przeciw, tylko za prywatyzacją KSC.

– Liczymy na prywatyzację zgodnie z ustawą cukrową, która obowiązuje od 2004 roku. Ona gwarantuje nam prawo zakupu akcji. Rozmowy trwają, ale nie jesteśmy zadowoleni z ich przebiegu, ponieważ warunki jakie narzuca nam ministerstwo są nie do przyjęcia. W drugiej połowie września po raz kolejny odbędzie się spotkanie w tej sprawie. Mam nadzieję, że dojdziemy do jakiegoś konsensusu – mówi Wojciech Kałużny, prezes Wojewódzkiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, plantator cukrowni w Krasnymstawie. – Mając akcje będziemy mieli wpływ na zarządzanie tą spółką, na jej rozwój i gwarancję uprawy buraka i dochodu z tej uprawy.

Protestujący do godziny 12.30 blokowali częściowo przejścia dla pieszych. Na skutek nie stosowania się do przepisów do sądu skierowano kilka wniosków o ukaranie.

– Protestujący nie mieli zgody na całkowitą blokadę ulicy. Jedyna zgoda jaką wydano dotyczyła samego protestu, nie tamowania ruchu. Dlatego też policjanci byli zmuszeni ukarać kilka osób. Do sądu skierowano kilka wniosków o ukaranie. Głównie dotyczyło to kwestii parkowania w miejscu do tego nie wyznaczonym oraz tamowania ruchu poprzez przechodzenie w miejscach niedozwolonych – wyjaśnia nam Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy KWP w Lublinie.

Rolnicy mieli żal do mundurowych z Krasnegostawu, ich zdaniem nie powinni zostać ukarani, bo cała akcja została wcześniej zgłoszona.

Podczas protestu kierowcom, którzy oczekiwali na możliwość przejazdu wręczane były ulotki na których zawarto informację dotyczącą akcji i jej celu.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto